Ako správne pripraviť zeleninu

Dokonalé chute a nálož vitamínov

Viete správne pripravovať zeleninu?

Ak vám zelenina nechutí, môže to byť tým, že ste ju nepripravili správne. Ale ak sa o to aspoň pokúsite, zažijete dokonalú symfóniu chutí a farieb. Hurá na to!

Ako pripraviť cuketu a baklažán

Mladú cuketku nešúpeme. Nakrájame ju na kolieska, ktoré poukladáme na suchú panvicu a posypeme soľou. Bez oleja. Zľahka zahrievame. Takto sa uzavrú póry a pôvodná chuť. Olej a korenie môžeme pridať až následne napríklad kuchynským štetcom, pričom nezabúdame, že menej je viac.

Ako pripraviť cibuľu

Cibuľu nakrájame na kúsky či kolieska, ale tepelne ich spracujeme až po niekoľkých minútach. Zľahka cibuľku osmažíme na oleji (olivovom, repkovom) a nezabúdame premiešať. Odstavíme vtedy, keď nadobúda sklovitý vzhľad. Cibuľka zostane aromatická, sladká, ale už nie je výrazne štipľavá. Zároveň ju nestihneme znehodnotiť pridlhým varením či smažením.

Ako pripraviť cibuľu

Ako pripraviť koreňovú zeleninu

Mrkvu, cviklu či petržlen nakrájame a varíme na pare. Ako jednoduchú pomôcku na dĺžku varenia môžeme použiť farbu. Keď je najsýtejšia, zeleninka je hotová.

Ako pripraviť brokolicu

Takisto na pare. Predtým rozdelíme súkvetie na menšie kytičky. Aj brokolica bude najchutnejšia vtedy, keď nadobudne sýtozelenú farbu. Rozvarená brokolica krásnu zelenú farbu stráca a s ňou aj najlepšiu chuť či prospešné látky.

Ako pripraviť paradajky a papriku

Zabudnite na rozvarené lečo. Paradajky aj papriky stačí nechať „zavädnúť“. Pridávame ich do jedla nakoniec. Opäť jednoduchá pomôcka – kolieska paradajok a kúsky papriky stačí ponechať napríklad v cestovinách tak dlho, ako dlho čakáme na mozzarellu, kým sa roztopí.

Ako pripraviť kel a kapustu

Hlúbovú zeleninu nechávame vo vode zovrieť a krátko povariť. Túto vodu by sme mali následne vyliať a s ňou aj látky, ktoré zapríčiňujú nevábivý zápach či „nafukovanie“ v našej tráviacej sústave. Zeleninu prepláchneme a ďalej spracúvame podľa potreby.

Ako pripraviť strukoviny

Strukoviny pred varením zalievame vodou, kde zmäknú. Už v tomto procese sa z nich postupne vyplavujú látky, ktoré v našej tráviacej sústave spôsobujú nafukovanie. Napríklad sóju treba máčať 12 až 24 hodín, asi trikrát prepláchnuť. Fazuľu namáčame asi 12 hodín, cícer 6 až 8. Po uvarení by sme mali vodu vyliať a strukoviny prepláchnuť. Až následne ich pridávať do jedál a ďalej využívať.

Ak vám zelenina nechutí, môže to byť tým, že ste ju nepripravili správne
0 0 hlasov
Hodnotenie článku