7 krokov pre kvalitný spánok a ráno plné energie

7 krokov pre kvalitný spánok a ráno plné energie

Vyskúšate?

Stáva sa vám, že sa budíte unavení a nemáte chuť raňajkovať? Radšej spávate dlhšie a vstávate „na poslednú chvíľu, ako by ste mali vstať skôr a ráno si maximálne vychutnať? Vyskúšajte sedem jednoduchých opatrení, vďaka ktorým vstanete plní energie, dostatočne včas a pravdepodobne bez budíka.

Doprajte si výdatné raňajky

Ani vám ráno nechutí jesť? Nie je to prirodzené a v pohode. Je to dôsledok rozbitého biorytmu. Dovoľte svojmu telu, aby sa opäť nastavilo správne. A to tým, že sa naraňajkujete ideálne pol hodinu po zobudení. Doprajte si komplexné sacharidy a zdravé tuky. Ovsené vločky a oriešky. Alebo celozrnné pečivo a avokádo.

Choďte na prechádzku

Jednoduchá poučka – čím viac času strávite na dennom svetle, tým viac spánkového hormónu sa vám prirodzene vyplaví večer. Len si spomeňte, ako sa vám spalo potom, čo ste strávili deň napríklad na túre?

Jasné, počas bežného pracovného kolotoča si nevybehnete na Ďumbier. Skúste však každý deň stráviť aspoň hodinku či dve na prechádzke, s deťmi na ihrisku alebo v záhrade. Aj to sa počíta.

Na kávu popoludní zabudnite

Po druhej hodine popoludní by ste nemali prijímať kofeín v žiadnej podobe. Silná káva by mala byť úplne tabu. Ale dokonca aj čokoláda alebo čierny čaj. Kofeín sa postupne z tela odbúrava aj niekoľko dní, ale v závislosti od metabolizmu potrebujete minimálne päť až osem hodín, aby sa vaše telo zbavilo aspoň polovice povzbudzujúcich látok. Ak to nestihne, kvalita spánku prudko klesá. Mdloby na gauči sa nepočítajú.

Cvičte ráno, nie večer

Alebo aspoň počas dňa. Večerné cvičenie neprináša také dobre výsledky ako to denné. Navyše narúša vyplavovanie „tých správnych hormónov v správnom čase“. Výsledkom býva svalová horúčka a náročné ráno.

Vyhrajte nad večernou „žravkou“

Je to jednoduché. Poctivo sa navečerajte a choďte do postele skôr, ako bude neskoro. Nechoďte spať prejedení, ale dajte si záležať, aby ste nestihli vyhladnúť. Unavené telo očakáva, že načerpá energiu v spánku. Ak namiesto toho pozeráte seriál, začne blikať kontrolka: „Ak nenačerpáš energiu v spánku, utekaj do chladničky a nezabudni na dezert.“

Predspánkové okno

Pred spaním by ste navyše seriál pozerať vôbec nemali. Veľa ľudí sa zdesene pýta: „Kedy teda?“ To je otázka. Necháme to na vás. Deväťdesiat minút pred spaním však skúste tráviť bez obrazovky, v prítmí nenáročnými a príjemnými aktivitami. Milovanie je ideálne.

Pripravte si spálňu

Navštívte ju najlepšie okolo desiatej večer. Pootvorte okno, zhasnite svetlo a užívajte si nerušený spánok v tichu na kvalitnom matraci.

Ak to všetko zvládnete, pravdepodobne už o tri až päť dní sa zobudíte spontánne, bez budíka, plní radosti, energie a chute do raňajok.

Pripravte si spálňu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku