Príprava na dovolenku by mala byť s deťmi dôkladnejšia. Okrem správnej destinácie, však treba myslieť aj na ďalšie praktické veci. Jednou z nich je detská lekárnička. Okrem toho, čo by v nej nemalo chýbať, si povieme o možných dovolenkových rizikách a o tom, ako sa im vyhnúť.
Čo môže ohroziť deti na dovolenke
Pre malé deti môže byť stresujúca už samotná cesta do dovolenkovej destinácie. Skúste teda vy, ako rodič, k nej pristupovať v pohode a uvoľnene, aby sa váš stres nepreniesol na syna či dcéru. A tiež je dôležité vyberať dovolenkové miesta podľa veku a možností dieťaťa – nepreháňajte to zbytočne s exotikou.
Častým problémom v zahraničí bývajú infekčné choroby, najmä tie postihujúce tráviaci trakt. Je dobré byť pripravený aj na drobné zranenia – šliapnutie na morského ježka či porezanie nohy na ostrej skale. Nebojte sa preto zobrať deťom obuv do vody. Riziko tiež môže pre naše telo predstavovať prechod na vodu s novými mikroorganizmami a rovnako na novú kuchyňu.
Ako znížiť riziko poranenia či choroby na dovolenke
Riziká sú vždy – či sme doma, alebo na dovolenke –, riešiť však zdravotné problémy v zahraničí je oveľa náročnejšie, nákladnejšie a v neposlednom rade to môže znepríjemniť plánovaný týždeň, dva úplnej pohody. Našťastie sa však riziká dajú vždy minimalizovať. Na čo by sme mali myslieť počas dovolenky s deťmi?
Ak máte malé deti, vždy sa snažte prispôsobiť cieľovú destináciu ich veku. Azda nemá zmysel s ročným dieťaťom letieť v lietadle 12 hodín. Cesta môže byť pre neho veľmi stresujúca, únavná a nehovoriac o možnosti šírenia rôznych chorôb v lietadle. Bude mať dostatok času navštíviť exotické krajiny, keď vyrastie. Radšej sa vyberte autom na Balaton či do Zemplínsku šíravu.
V zahraničí, najmä v exotických krajinách, si radšej namiesto čapovanej vody z kohútika doprajte vodu balenú. Hoci je dnes pitná voda v hoteloch takmer samozrejmosťou, aj nezávadná voda môže mať zloženie, ktoré s našou črevnou mikroflórou dokáže poriadne zamávať. Na výstrahu stačia dve slová: Faraónova choroba. Ak chcete myslieť ekonomicky aj ekologicky a predsa len používať vodu z kohútika, pred požitím ju prevarte a nechajte vychladnúť.
Odolať bohatým, farebným a voňavým trhom je v prímorských krajinách náročné. Ak si kúpite ovocie či zeleninu, vždy pred konzumáciou ju dôkladne umyte – ideálne balenou či prevarenou vodou. Miestne špeciality sú istotne lákavé, no radšej sa vyhnite takým, kde nie je mäso tepelne upravené. Tiež skôr obozretne pri podnikoch, kde máte pochybnosti o základnej hygiene.
Obozretní buďte tiež pri opaľovaní, počas najväčších horúčav sa radšej slnku vyhýbajte a noste ochranu hlavy (klobúk, šiltovka). Samozrejmosťou je použitie vhodného detského opaľovacieho krému. Keď začne koža červenať, schovajte sa do tieňa a pokojne si oblečte ľahké tričko a nohavice. Ak dovolenkujete v destinácii, kde je vysoká vlhkosť vzduchu, chráňte sa pred hmyzom – moskytiérou i repelentmi. V prípade, že je vašou cieľovou destináciou exotika, poraďte sa s lekárom o vhodnosti či nutnosti očkovania. Napríklad do Thajska je očkovanie povinné.
Detská lekárnička – čo v nej nesmie chýbať?
Cestovná detská lekárnička by nám mala pomôcť väčšinu z týchto nástrah prekonať, čo by v nej nemalo chýbať?
Na žalúdočné a tráviace problémy:
- probiotiká – vhodné na úpravu črevnej flóry, účinné ako prevencia, najmenší ich môžu začať brať už niekoľko dní pred dovolenkou
- Biopron forte – môžu ho brať už deti od pol roka
- probiotické kvapky, ako Biopron, Hylak či BiolacBaby – vhodné pre deti od 3 mesiacov
- Smecta – prípravok vhodný pri hnačke, dokáže zahustiť stolicu
- Endiex – vhodný pre staršie deti (viac ako 6 rokov), prvá pomoc proti hnačkám, ktorá funguje ako dezinfekcia
- v prípade hnačiek je dobré mať pripravený rehydratačný roztok, ten doplní minerály, tekutinu a aj energiu, ktoré telo stratilo v dôsledku hnačky
V prípade drobného poranenia:
- roztok Betadine – skvelý na dezinfekciu rán
- gél Yalugen – rovnako dokáže dezinfikovať, no zároveň prispieva k rýchlejšiemu hojeniu rán
- rýchloobväz
- octanová masť – na popáleniny či proti opuchom
Lieky proti alergii:
- ak trpí dieťa alergiou, nezabudnite zobrať lieky predpísané pediatrom
Na oči:
- Ocu-flash – dezinfekcia očí
Na uši:
kvapky Burrow – vhodné na zápaly ucha
Proti bolesti a teplote:
- aspoň jeden zo štvorice Ibalgin, Brufen, MIG, Nurofen
- aspoň jeden z trojice Panadol, Coldrex, Paralen
Ďalšie drobnosti v detskej lekárničke:
- Panthenol – zmierňuje bolesť pri slnkom spálenej pokožke
- náplasti
- nožničky
- pinzeta
- teplomer
- repelent