Špargľa s jogurtovou omáčkou

Obedová rýchlovka pre deti

Špargľa s jogurtovou omáčkou

Špargľa je jedna z mála zelenín, ktorú v obchodoch zoženiete naozaj len vtedy, keď má sezónu. Nedá sa dlhodobo skladovať a ani vypestovať v umelých podmienkach. Je dostupná len pár týždňov v roku a určite by ste ju mali zaradiť do jedálnička – detoxikuje a prečisťuje organizmus, je plná minerálov a vitamínov a navyše výborne chutí.

Deťom ponúknite chrumkavú zelenú špargľu, ktorá je jemnejšia a chuťou pripomína hrášok. Určite si ju zamilujú. Oceníte ju aj vy, nielen pre chuť, ale aj vďaka rýchlej príprave. Postačí vám aj s prípravou približne 15 – 20 minút a obed bude na stole.

Na špargľu s jogurtovou omáčkou potrebujete:

1 zväzok zelenej špargle

1 biely jogurt

čerstvý kôpor

lyžičku UMEoctu alebo horčice, menším deťom môžete dochutiť troškou citrónu

zemiaky

1 lyžicu masla

štipka mletej rasce

Ako na to:

1. Najskôr si dôkladne očistite špargľu. Zo spodnej časti zrežte asi 4 – 5 centimetrov, následne špargľu očistite škrabkou na zeleninu (horná 1/3 sa nečistí).

2. Očistite zemiaky. Nakrájajte na tenké plátky a dajte variť spolu so špargľou do vriacej vody so štipkou mletej rasce. Špargľa by mala byť spolu so zemiačkami uvarená do 15 minút (ak zemiaky nakrájate na naozaj jemné plátky, prípadne nastrúhate.) Zeleninu nedávajte variť do studenej vody, zbytočne sa z nej vyplavia vitamíny.

3. Medzitým si v miske pripravte omáčku. Do bieleho jogurtu pridajte trošku UMEoctu (ocot z ázijských sliviek) prípadne horčice. Ak máte deti mladšie ako 1 rok a už ochutnávajú aj kúsky jedla, môžete im jogurt ochutiť iba troškou citrónu alebo aj iba kôprom samotným.

4. Uvarenú zeleninu zlejte, zmiešajte s lyžicou masla, vidličkou ešte pokrájajte na menšie kúsky a podávajte s jogurtovou omáčkou. Omáčku servírujte deťom v samostatnej miske, aby ste ich motivovali namáčať si jedlo a užívať si stolovanie. Zeleninu môžete tiež posypať čerstvou petržlenovou vňaťou nasekanou na drobno, aby ste pokrm obohatili o ďalší vitamín C.

Dobrú chuť!

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Čo s opadaným lístím v záhrade
Čo s opadaným lístím v záhrade