Čo robiť, keď dieťa nezvláda večernú separáciu

Čo robiť, keď dieťa nezvláda večernú separáciu?

Malé deti majú ešte skreslené ponímanie času. Aj malá chvíľka sa im môže javiť ako celá večnosť, nevedia, že keď mama teraz zatvorila dvere a povedala, že sa o minútku vráti, že to bude naozaj len chvíľočka. Preto im často večerné zaspávanie a spánok osamote robí problémy. Ako im pomôcť zvládnuť večerné odlúčenie?

1. Zistite dôvod

Okolo 8. – 9. mesiaca veku prichádza separačná úzkosť (následne približne okolo 18. mesiaca znova a znova a znova… 🙂 Ak dieťa v tomto období odmieta spávať bez vás, plače, keď ho položíte do postieľky alebo sa mu stratíte z dohľadu, mali by ste to len akceptovať – separačná úzkosť je to totiž prirodzená cesta k samostatnosti. Vytratí sa, keď dieťa dozreje a zistí, že ste tam stále preň. Dieťa v tom období zahŕňajte láskou a pozornosťou ešte viac ako ste boli zvyknutí a pokojne mu doprajte aj spánok s vami – nemusíte sa báť, že by si zvyklo a spalo s vami potom do 5 rokov. Je to len obdobie, ktoré prejde tým rýchlejšie, čím láskavejšie k nemu pristúpite.

2. Dajte mu pocit bezpečia

Opakujte si, že je to len obdobie. Snažte sa zostať čo najviac trpezliví a chápaví. Dieťa si totiž ten pocit pokoja a bezpečia potrebuje vziať od vás. Nikdy od seba dieťa neodtrhávajte nasilu, ani ho nezatvárajte samo v izbe. Strachy, ktoré cíti, sú preň nezvládnuteľné, preto plače, preto vás prosí o pomoc. Dieťa vás nevydiera. Nešetrite preto dotykmi, láskavými slovami, jašte sa, tešte sa, šteklite sa, naháňajte sa počas dňa, aby si tak dieťa dobilo emocionálne baterky. Nerobte z noci strašiaka. Spať sa chodí každý večer, je to už raz tak a nedá sa to zmeniť, treba si len zvyknúť.

3. Zachovávajte rituály a rutinu

Večera, vaňa a večerná hygiena, pyžamko, rozprávka a spať. Snažte sa dodržiavať každý večer rovnaké rituály a držať sa rutiny, aby sa dieťa cítilo bezpečne a vedelo sa pripraviť na každý ďalší rok. Všetko poctivo komentujte a vysvetľujte. Aj keď sa to bude zdať najskôr ako nezdolateľná prekážka, dieťatko to skôr či neskôr pochopí a zvykne si zaspávať. Nebude to trvať večne!

TEMPOtip: Dieťa má rado rozprávky, fantazíruje, predstavuje si. Zapojte teda zaspávanie do príbehu. Rozprávajte mu o medvedíkovi, ktorý nechcel zaspať, ale nakoniec pochopil, že maminka je stále vo vedľajšej izbe a varí obed na zajtra alebo čokoľvek, čo lepšie demonštruje situáciu u vás doma. Pomôžte si tiež arómoterapiou či jemnou masážou detským olejom na uvoľnenie napätia.

Pomôžte si tiež arómoterapiou či jemnou masážou detským olejom na uvoľnenie napätia.
0 0 votes
Article Rating