Ako sa pripraviť na bezlepkovú diétu?

Čaká vás bezlepková diéta

Ako sa na ňu pripraviť?

Intolerancia lepku, ale aj celiakia, trápi stále viac ľudí. Podľa niektorých zdrojov trpí touto netoleranciou na Slovensku približne 1 % populácie, teda viac ako 55-tisíc ľudí. Dozvedeli ste sa nedávno, že aj vy patríte medzi nich? Bezlepková diéta je najúčinnejším liekom na vaše zdravotné problémy. Zároveň je to však výrazná zmena, ktorá vás zasiahne. Dá sa vôbec na bezlepkovú diétu pripraviť? Každý sme iný, mnohým však pomôže, keď si najprv utriedia svoje myšlienky a budú sa snažiť pripraviť na novú životnú etapu. Ako na to?

Robíte to pre seba a svoje zdravie

Vzpierať sa a bojovať s niečím, čo nepremôžete, nikam nevedie. Predtým, ako začnete s bezlepkovou diétou, je dobré „upratať si v hlave“. Prijmite to ako holý fakt, zmeníte si jedálniček, chvíľu si budete zvykať, no nakoniec sa budete cítiť výrazne lepšie. Považujte teda rozhodnutie začať s bezlepkovou diétou ako zmenu k lepšiemu. Na vaše zdravotné problémy je práve táto diéta najúčinnejší liek. Patríte k tým šťastnejším, ktorým lekári dokázali povedať, čo stojí za zhoršeným zdravotným stavom.

Bezlepková diéta pomôže telu i psychike

Naši predkovia v minulosti neprijímali toľko lepku ako my: biela múka sa používala skôr výnimočne, napríklad v nedeľu či počas sviatkov. Dnes nájdeme múku v mnohých produktoch, v ktorých by nemusela byť – slúži napríklad na zlepšenie konzistencie či tuhosti potravín. Náš organizmus si tak často zbytočne „lepíme“, bezlepková diéta vám tak pomôže cítiť sa lepšie. Dokonca aj tým, ktorých celiakia netrápi. A čím lepšie sa budeme cítiť po zdravotnej stránke, tým lepšie na tom budeme aj po stránke psychickej.

Buďte informovaný

Bezlepková diéta je pre vás niečo nové, preto je úplne v poriadku, keď si nie ste v mnohom istý. Neváhajte sa pýtať, hľadať informácie a tiež sa o nové poznatky a skúsenosti deliť. Pýtajte sa svojho lekára, detailne sa informujte o vašom zdravotnom stave, čo to pre vás znamená a ako zlepšiť súčasnú situáciu. Hľadajte tiež informácie a skúseností od ľudí, ktorí trpia celiakiou – sociálne siete a špeciálne skupiny sú skvelým pomocníkom. Vo vašej knižnici by tiež nemala chýbať ani bezlepková kuchárska kniha, ktorá vám prinesie mnoho inšpirácií. Základom však je zistiť, ktoré potraviny obsahujú lepok a ktoré nie.

Vo vašej knižnici by tiež nemala chýbať ani bezlepková kuchárska kniha

Ak trápi celiakia vaše dieťa, vysvetľujte, vysvetľujte, vysvetľujete

Čaká bezlepková diéta vaše dieťa? Bude to náročné: náhla zmena jedálnička a vyradenie obľúbených jedál môže byť nepríjemná. Ak mu budete oporou, spoločne to ale zvládnete. Základom, ako uspieť, je dieťaťu vysvetľovať, čo sa deje s jeho telom, prečo k tejto zmene dochádza a prečo už nemôže jesť obľúbený rožok. Prečo ho bolí bruško a kedy ho nebude bolieť, čo znamená tá nepekná vyrážka, prečo už nemôže jesť Horalky a prečo sa takto radikálne mení jeho jedálniček. Tiež je na mieste, aby ste o bezlepkovej diéte informovali blízkych a rodinu, ktorá s dieťaťom trávi čas – aby sa nestalo, že na návšteve dostane niečo, čo mu môže uškodiť. Neváhajte ani prebrať možnosti bezlepkového stravovania v školskej jedálni – niektoré z nich už majú zaradené vo svojom menu aj bezlepkové jedlá.

Podeľte sa o svoje skúsenosti

Zmena jedálnička pri bezlepkovej diéte zasiahne každého – niekoho viac, iného menej. V každom prípade však ide o novú nepoznanú situáciu. Ako sa s ňou čo najlepšie zmieriť? Pochopenie a často aj dobré rady budú mať pre vás ľudia, ktorí zažili rovnakú situáciu ako vy. Spojte sa s nimi. V dnešnej dobe vďaka sociálnym sieťam a internetovým diskusným fóram by to nemal byť problém. Mnohí ľudia tiež nájdu svoje poslanie v tom, keď budú môcť pomáhať ďalším celiatikom prechádzajúcim na bezlepkovú diétu. Ak patríte do takejto skupiny, neváhajte sa angažovať v rôznych združeniach či spoločenskej osvete. Pomôžete sebe i ostatným.

Zmena jedálnička pri bezlepkovej diéte zasiahne každého
5 1 vote
Article Rating