Malé deti majú ešte skreslené ponímanie času. Aj malá chvíľka sa im môže javiť ako celá večnosť, nevedia, že keď mama teraz zatvorila dvere a povedala, že sa o minútku vráti, že to bude naozaj len chvíľočka. Preto im často večerné zaspávanie a spánok osamote robí problémy. Ako im pomôcť zvládnuť večerné odlúčenie?
1. Zistite dôvod
Okolo 8. – 9. mesiaca veku prichádza separačná úzkosť (následne približne okolo 18. mesiaca znova a znova a znova… 🙂 Ak dieťa v tomto období odmieta spávať bez vás, plače, keď ho položíte do postieľky alebo sa mu stratíte z dohľadu, mali by ste to len akceptovať – separačná úzkosť je to totiž prirodzená cesta k samostatnosti. Vytratí sa, keď dieťa dozreje a zistí, že ste tam stále preň. Dieťa v tom období zahŕňajte láskou a pozornosťou ešte viac ako ste boli zvyknutí a pokojne mu doprajte aj spánok s vami – nemusíte sa báť, že by si zvyklo a spalo s vami potom do 5 rokov. Je to len obdobie, ktoré prejde tým rýchlejšie, čím láskavejšie k nemu pristúpite.
2. Dajte mu pocit bezpečia
Opakujte si, že je to len obdobie. Snažte sa zostať čo najviac trpezliví a chápaví. Dieťa si totiž ten pocit pokoja a bezpečia potrebuje vziať od vás. Nikdy od seba dieťa neodtrhávajte nasilu, ani ho nezatvárajte samo v izbe. Strachy, ktoré cíti, sú preň nezvládnuteľné, preto plače, preto vás prosí o pomoc. Dieťa vás nevydiera. Nešetrite preto dotykmi, láskavými slovami, jašte sa, tešte sa, šteklite sa, naháňajte sa počas dňa, aby si tak dieťa dobilo emocionálne baterky. Nerobte z noci strašiaka. Spať sa chodí každý večer, je to už raz tak a nedá sa to zmeniť, treba si len zvyknúť.
3. Zachovávajte rituály a rutinu
Večera, vaňa a večerná hygiena, pyžamko, rozprávka a spať. Snažte sa dodržiavať každý večer rovnaké rituály a držať sa rutiny, aby sa dieťa cítilo bezpečne a vedelo sa pripraviť na každý ďalší rok. Všetko poctivo komentujte a vysvetľujte. Aj keď sa to bude zdať najskôr ako nezdolateľná prekážka, dieťatko to skôr či neskôr pochopí a zvykne si zaspávať. Nebude to trvať večne!
TEMPOtip: Dieťa má rado rozprávky, fantazíruje, predstavuje si. Zapojte teda zaspávanie do príbehu. Rozprávajte mu o medvedíkovi, ktorý nechcel zaspať, ale nakoniec pochopil, že maminka je stále vo vedľajšej izbe a varí obed na zajtra alebo čokoľvek, čo lepšie demonštruje situáciu u vás doma. Pomôžte si tiež arómoterapiou či jemnou masážou detským olejom na uvoľnenie napätia.
