Ochránil pred chorobami aj zlými duchmi

Cesnak: Ochránil pred chorobami aj zlými duchmi

Naše prastaré mamy a otcovia nemali počas choroby na výber – museli sa rýchlo postaviť na nohy, aby mohli obriadiť domácnosť a postarať sa o zvieratá. Navyše, nemohli si pohodlne zobrať liek proti bolesti, vypiť horúci šumivý drink proti na upchaté dutiny či cmúľať pastilky na boľavé hrdlo. Poznali však cesnak. Pomohol im nielen v chorobe, ale aj proti zlým duchom.

V jesenných a zimných mesiacoch bol cesnak na tanieri takmer každý deň. Keďže sa jednoducho skladuje, vydrží celú sezónu až do ďalšej úrody. Navyše, skladovanie cesnaku na správnom mieste – vo forme venca či vrkoča zaveseného napríklad na dverách, ochraňovalo podľa povier domácnosť pred zlými silami. Táto povera súvisí s jeho liečivými účinkami – hrianka s cesnakom a medom je hotový životabudič. Doteraz sa cesnak v mnohých domácnostiach podáva s oblátkami s medom ako súčať štedrovečerných rituálov.

TEMPOtip: Ak vás po konzumácií cesnaku trápi bolesť žalúdka a žlčníka, skúste z neho pred konzumáciou odstrániť strednú časť, ktorá sa dá po rozkrojení vybrať. Zároveň ho nechajte krátko na vzduchu, aby sa rozvinuli jeho účinné látky. Cesnak tak bude lepšie stráviteľný a zdravší.

skladovanie cesnaku na správnom mieste

Prečo je cesnak zdravý?

Obsahuje alicín, prírodné antibiotikum, ktoré bojuje proti baktériám. Navyše, stimuluje imunitu organizmu a tiež pomáha pri ochoreniach srdca. Najúčinnejší je však pri spomínanom prechladnutí či chrípke. Hrianka s cesnakom, troškou masla a medu dodá energiu a zároveň pomôže v boji s chorobou. V kombinácii s oddychom v posteli a hrnčekom domáceho lipového čaju je to hotový zázrak.

Cesnak tiež obsahuje vitamíny A, B, C a D a priaznivo ovplyvňuje aj črevnú mikroflóru. Vhodný je tiež pri zápaloch ďasien – stačí ho pretlačiť a poprikladať na postihnuté miesta. Utlmí zápal a vydezinfikuje ústnu dutinu. Zvyčajná dávka je 2 strúčiky.

UPOZORNENIE: Ak trpíte nízkym kvným tlakom, s cesnakom to nepreháňajte. Cesnak totiž nízky tlak dokáže ešte viac znížiť.

Cesnak totiž nízky tlak dokáže ešte viac znížiť
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Trio byliniek, z ktorých si pripravíte neprekonateľnú domácu kozmetiku
Mäta, medovka a levanduľa