búrka na túre

Prepadla vás búrka na túre?

Takto ostanete v bezpečí

Leto so sebou prináša zaujímavé prírodné úkazy – celý deň sú nad vami tmavé mračná a vy čakáte, že každú chvíľu musí pršať a nakoniec nič z toho. Inokedy je zase celý deň krásna modrá obloha, stačia však dve minúty a prihrmí búrka aj s krúpami. Letné búrky sú však obzvlášť nebezpečné na túrach, kde ľudia nemajú bezpečný úkryt ako v meste. Ako postupovať počas búrky v prírode a na čo si dať pozor?

Najlepšie je do búrky sa nedostať

Ako už býva zlatým pravidlom, aj v tomto prípade je prevencia najúčinnejšia a najlepším riešením je do búrky sa ani nedostať. Dosiahnuť to môžete správnym načasovaním túry – začnite sledovaním počasia. Hoci sa počas leta môže počasie zmeniť extrémne rýchlo, ak hlásia búrky, túru radšej preložte na iný deň.

Ďalším pomocníkom, ktorý vás ochráni pred búrkou, je skorý začiatok túry. Počasie na horách sa totiž láme okolo 11:00, preto odporúčame vyraziť na výlet najneskôr hodinu po svitaní. Vďaka tomu dokážete dosiahnuť vrchol okolo obeda a zostúpiť dole do doliny okolo druhej hodiny poobede. Búrky sú totiž najnebezpečnejšie na hrebeňoch, resp. vrcholoch kopcov.

Najlepšie je do búrky sa nedostať

Búrka môže prísť náhle

Hoci ste vyrazili na túru v slnečnom počasí, pre leto je typická vysoká teplota a zvýšená vlhkosť, vzduch s vysokou teplotou a vlhkosťou rýchlo prúdi smerom hore a čím vyššie je, tým sa rýchlejšie ochladzuje. Tu dochádza k zrážaniu vzdušnej vlhkosti, z ktorej sa tvoria mraky. Ak zbadáte, že sa obloha zaťahuje a sú na nej tmavošédé až čierne mraky, porozmýšľajte o návrate späť do doliny. A to aj napriek tomu, že ste nedosiahli vrchol svojej túry.

Veľa vám dokáže napovedať aj sledovanie časového intervalu medzi bleskom a zahrmením. Približne každé tri sekundy rozdielu predstavujú 1 kilometer vzdialenosti od epicentra búrky. Ak sa teda zablyskne a zahrmí 9 sekúnd na to, búrka je vzdialená približne 3 km od vás.

Ako postupovať počas búrky

Ak ste nestihli zísť do doliny, hoci búrka sa už začala, riziko nebezpečenstva dokážete pomerne účinne zmierniť. Prvým pravidlom je vyhnúť sa otvorenému priestranstvu s vyvýšeninami, napríklad lúke so stromom. Tu je riziko úderu blesku až desaťnásobne vyššie ako na iných miestach. Obzvlášť veľký pozor by ste si mali dávať na trasy, ktoré sú zabezpečené kovovými rebríkmi či reťazami, tie doslova fungujú ako bleskozvod.

Blesky však zvyknú udrieť aj do zeme, tá je počas búrky mokrá, a tak je vodivá. Vodivé je však tiež ľudské telo, ktoré sa približne z dvoch tretín skladá z vody. Ak chcete minimalizovať riziko toho, aby cez vás blesk prebehol, nebežte, ani nerobte dlhé kroky, práve naopak – snažte sa o čo najkratšie kroky. V ideálnom prípade si čupnite a búrku prečkajte na suchom predmete, ten môžete nájsť v jaskyni, prípadne v hustom lese, napríklad veľký kameň, vyvalený kmeň stromu či roztiahnuť si karimatku.

Ako postupovať počas búrky

Mobil vypnúť, alebo nechať zapnutý?

Koluje množstvo rád, ako sa zachovať počas búrky, ktoré sa nezakladajú na pravde alebo vytvárajú ilúziu, že sú dôležitejšie ako základné pravidlá. Napríklad zbaviť sa všetkého kovového – nožíka, turistických palíc. Hoci tieto predmety vytvárajú elektromagnetické pole, v porovnaní s tým, ktoré vytvára človek samotný, je zanedbateľné. Okrem toho sa často stretneme aj s tipom, že počas búrky na horách by sme si mali vypnúť mobilný telefón. Pomáha to?

Platí predchádzajúce, magnetické pole zapnutého mobilného telefónu v porovnaní s magnetickým polom ľudského tela, nehrá žiadnu zásadnú úlohu. Práve naopak, ak by sme si telefón skutočne vypli, pripravujeme sa prakticky o jedinú a zároveň najúčinnejšiu možnosť, ako privolať pomoc. Pretože, keď sa niečo udeje, rozum býva v dôsledku šoku často v úzadí, a tak zabúdame napríklad na PIN kód alebo aj na to, že na telefónne číslo 112 môžete zavolať i z neodblokovaného mobilného zariadenia. Najúčinnejšou radou, ako minimalizovať riziko počas búrky na túre, teda je vyhnúť sa jej.

Mobil vypnúť, alebo nechať zapnutý?
0 0 hlasov
Hodnotenie článku