Buďte svojim deťom pekným vzorom

Buďte svojim deťom pekným vzorom, na toto zabudnite

Žijeme aktívne, stresujúce životy. Naháňame sa v práci, naháňame sa doma, chceme byť perfektní. Zabúdame však, že pri tom všetkom sme vzorom tým najmenším – aj tým, že nepozdravíme predavačku alebo ohovoríme suseda, ktorý si zase kúpil nové auto. Čo teda robiť a čo nerobiť, ak chceme byť zdravým vzorom pre dieťa?

1. Telefón ihneď po prebudení

… a ako posledná vec pred spaním. Tabu! Nedokážeme sa ani chvíľu nudiť, sme závislí od dopamínu a neustálych podnetov – taká je naša generácia. Snažte sa však na sebe popracovať a naučte sa byť sami so sebou, v tichu. Budete tak dobrým príkladom pre dieťa. Nuda nie je zlá, je podnetná, dôležitá, podporuje fantáziu. Ukážte deťom, že aj ničnerobenie patrí k životu a hlavne, siahajte po telefóne čo najmenej.

2. Agresivita a krik

Ste unavení, vyčerpaní z práce, dieťa sa budilo v noci snáď každú hodinu, lebo ho bolia zuby, starší tínedžer má problémy v škole a vy už máte toho plné zuby. Výbuch zlosti pred dieťaťom nie je nič neobvyklé, dôležité však je, ako sa k nemu postavíte. Ospravedlňte sa, povedzte, o čo išlo, vysvetľujte (zmysel slov chápe už 9 mesačné dieťa!). Dieťa tak pochopí, že emócie sa dajú zvládať. Snažte sa však zbytočne nekričať a nevybíjať si zlosť na iných členoch rodiny ani na domácich zvieratách. Aj v tom všetkom sme deťom vzorom.

 Výbuch zlosti pred dieťaťom nie je nič neobvyklé

3. Ohováranie

Nehovorte o druhých ľuďoch škaredo, nezosmiešňujte, neposmievajte sa. Dieťa to všetko vidí a preberá! Deti samy o sebe nie sú škodoradostné, nikdy nikomu neprajú nič zlé, sú to všetko odpozerané maniere. Snažte sa byť pozitívnym a láskavým človekom a také dieťa budete aj vychovávať.

4. Klamstvá

Dnes nemôžeme ísť na ihrisko, je zatvorené. U zubára to vôbec nebude bolieť! Vyhnite sa klamstvám. Nemusíte rovno dieťaťu hovoriť, že vŕtanie zuba bolí, pripravte ich však na to, že to môže byť nepríjemné. Ak dieťa oklamete, narušíte tým jeho dôveru nielen vo vás, ale v celý svet. Vy ste jeho celým svetom v ranom detstve!

5. Zľahčovanie situácie

Ale veď to nič nie je, len si si doma zabudol autíčko! Tak to určite nebolelo, prečo teda plačeš? Zľahčovanie situácie vôbec nepomáha budovať v dieťati zdravú dávku empatie a porozumenia – dvoch cnosti, ktoré v našej spoločnosti tak zúfalo chýbajú. Aj keď nemáte náladu, máte pocit, že dieťa rozplače každá hlúposť a je precitlivené, znížte sa na ich úroveň, objímte ich, opýtajte sa ich na podrobnosti a spoločne nájdite riešenie – vráťte sa domov po autíčko alebo mu prineste „hračku“ z prechádzky – napríklad list, na ktorom môže garážovať, pofúkajte boľačku, objímte dieťa. V niektorých obdobiach sú deti precitlivené a potrebujú pozornosť a dotyky, čím viac ich dostanú, tým skôr toto obdobie pominie.

Zľahčovanie situácie
0 0 hlasov
Hodnotenie článku