Ako si vybrať obliečky do spálne

Bavlna, flanel či krep

Ako si vybrať obliečky do spálne

Kto by netúžil po kvalitnom spánku? Od správneho stravovania cez večerné rituály až po výber matracu – to všetko ho nepochybne ovplyvňuje. Potom sú tu však ešte ďalšie, menej nápadne, detaily, ktoré tiež rozhodujú o tom, či sa ráno zobudíte plný sily, alebo zo zvrašteným čelom a mumlaním medveďa. Jedným takýmto detailom sú posteľné obliečky – aký materiál, akú veľkosť, aké zapínanie vybrať? Máme pre vás niekoľko rád, ako nesiahnuť vedľa.

Začnite správnou veľkosťou

Základným kritériom pri výbere posteľného oblečenia by mala byť ich správna veľkosť. Pri perinách to je v zásade jasné, najčastejším rozmerom je 200 cm na dĺžku, 140 cm na šírku. Pre vyšších ľudí existujú predĺžený variant, ktorý je o 20 cm dlhší a rovnako široký. Tieto veľkosti sú viac-menej štandardizované, rozmery sa však dosť zásadne môžu líšiť pri vankúši, kde to výrazne skáče nielen pri dĺžke, šírke, ale aj pri výške. Najbežnejšími mierami sú 70 cm na šírku a 90 cm na dĺžku. I preto je pred kúpou na mieste si tieto čísla overiť pomocou metra.

V prípade, že máte perinu na dvojlôžko, existujú obliečky aj pre tento typ prikrývky, ich štandardizovaný rozmer je 200 cm x 200 cm. Možno je však na mieste pre kvalitu spánku rozhodnúť sa pre samostatnú prikrývku pre každého z partnerov. Samostatnou kategóriou je potom detské posteľné oblečenie, tu sú bežné veľkosti pri vankúši 40 cm x 60 cm a pri perine 90 cm x 135 cm. Aj tu sa však veľkosti bežne rôznia, preto je pred kúpou dobré overiť si ich skutočné rozmery.

Materiál prispôsobte obdobiu

Počas jari a leta túžime po prikrývkach, ktoré sú vzdušné, ľahké a ak je to čo i len trochu možné, i chladivé. Naopak, počas studenejších nocí – v zime a v jeseni – vyhľadávame materiál, ktorý nás zahreje, je mäkučký a pohodlný. Preto vôbec nie je na škodu, ak máme v skrini viacero druhov posteľného oblečenia – optimálny počet sú 2 sady pre teplejšie dni, 2 sady pre chladnejšie obdobie. Po akom materiáli však siahnuť? V zásade máme na výber z obliečok, ktoré sú vyrobené z bavlny, saténu, krepu, ľanu a flanelu.

Medzi univerzálny materiál patrí hladká bavlna, ktorá je príjemná na dotyk, priedušná a aj dostatočne zahreje. Vhodnejšia je však na teplejšie obdobie. Medzi univerzálov, ktorí predvedú skvelý výkon v zime i v lete, patrí ľan. Za ľanové obliečky si však budete musieť priplatiť, cena za jednu sadu sa začína až okolo 50 €. Krepové posteľné oblečenie je zase výborné na leto, pretože je ľahké a priedušné, jeho výhodou je tiež to, že ho nemusíte žehliť. Naopak, ak očakávate, že posteľné oblečenie vás zahreje, bude mäkučké a príjemné na dotyk, siahnite po flaneli.

Materiál prispôsobte obdobiu

Možnosť zapínania obliečky

V minulosti sme sa najčastejšie stretávali so zapínaní obliečok na gombíky. Tie však počas spánku často omínali – najmä na vankúši – a po čase sa zvykli niektoré z gombíkov počas prania odtrhnúť. V súčasnosti sa stretávame so záložkovým ukončením posteľného oblečenia, zipsom či cvočkami.

Po ktorom z nich siahnuť?

Je dobré, keď minimálne vankúš má záložkové ukončenie, takže si ho počas spánku môžete otočiť akokoľvek bez toho, aby vás tlačili gombíky či zips. Pri perinách je však so záložkovým zakončením problém v tom, že sa vám časť prikrývky pomerne jednoducho vyvlečie a potom je zvyšok deformovaný a môže spôsobiť pocit nepohodlia. Tu sa zase ponúka ako najlepšie riešenie zips či cvočky, ktoré sa počas prania neodpárajú ako gombíky.

Nepodceňujte dizajn

Pri výbere posteľného oblečenia by ste nemali podceňovať ani dizajn – hoci ide v prvom rade o funkčné vybavenie domácnosti, v nemalej miere prináša aj estetické hodnoty. Preto nie je na škodu pri ich výbere zohľadniť zariadenie spálne, jej farebné schémy či celkový vzhľad. Radšej sa vyhnite priveľmi výrazným vzorom a farbám, radšej siahnite po zaujímavej ľanovej textúre v pastelových tónoch či neutrálnych odtieňoch. Samozrejme, dizajn v prípade detských obliečok zohráva extrémne dôležitú úlohu – preto vyberte aspoň tri druhy, ktoré spĺňajú vaše funkčné požiadavky a umožnite dieťaťu vybrať si tie, ktoré sa mu páči najviac. Ak zohľadníte pri výbere posteľného oblečenia tieto kritéria, vstávať sa vám bude zase o kúsok lepšie.

Pri výbere posteľného oblečenia by ste nemali podceňovať ani dizajn
Nábytok do spálne
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Máte doma veľa jabĺk?
Máte doma veľa jabĺk?