Konečne je tu sezóna domáceho šťavnatého ovocia. Jej nevýhoda je zrejmá – trvá krátko, ovocie dozrieva naraz vo veľkých množstvách, musí sa rýchlo spracovať a chladnička nie je nafukovacia. Ako si teda užiť sladké plody zo svojej záhrady čo najdlhšie? Máme pre vás zopár tipov.
Ak budete ovocie zberať na dlhšie skladovanie, buďte obzvlásť opatrní – drobné ovocie oberajte jemne prstami, nestláčajte ho a ukladajte do plytkých nádob, aby sa nedoformovalo pod tlakom plodov vo vrchnej časti.
Ovocie nikdy neumývajte po zbere, umyteho jemným prúdom vody v sitku a nechajte ho dôkladne odkvapkať až pred konzumáciou alebo spracovávaním. Ak je znečistené a chcete ho uskladniť v chladničke, použite na prepláchnutie vodu s trochou octu.
Drobné bobuľovité ovocie nepatrí do uzavretých nádob, ktoré skladujete pri izbovej teplote. Kôstkoviny vám síce vydržia zatvorené v zaváraninovom pohári v chladničke aj niekoľko dní, na kuchynskej linke by vám však rýchlo splesneli.
Do mrazničky vkladajte iba dôkladne vysušené ovocie, iba tak vám zostane v pekných tvaroch. Jahody môžete zasypať cukrom. Ovocie však nikdy nesušte pritláčaním utierky alebo servítky. Nechajte ho odvkapkať v sitku a následne dosušiť na utierke v jednej vrstve.
Ak chcete jablká usušiť, umyte ich, zbavte jadrovníka a nakrájajte na kolieska. Následne ich oblejte horúcou vodou, okamžite prudko schlaďte a môžete sušiť – napríklad v rúre pri teplote 80 °C. Nedosládzajte. Tým, že sa vyparí voda, sa prirodzene zvýrazní ich sladká chuť.
Plody s poškodenou šupkou a mierne nahnité kúsky nie sú vhodné na skladovanie. Môžete ich však očistiť a zamraziť. Pokojne aj viac druhov ovocia do jednej zmesi, ktoré po rozmixovaní môžete použiť do nápojov alebo ako netradičnú plnku do palaciniek.
TEMPOtip: Nekonzumujte, nezavárajte ani nesušte ovocie napadnuté plesňou. Ani po jej vykrojení. Ak objavíte pleseň, pravdepodobne je toxikovaný už celý plod, takže ani po vykrojení by ste sa nebezpečných látok nezbavili.