Cestovanie v aute s novorodencom

Cestovanie v aute s novorodencom

Na čo si dať pozor?

Kedysi sme z pôrodnice nosili svoje deti domov v kočíkoch, neskôr v autách v hlbokých vaničkách na zadných sedačkách alebo na rukách. O bezpečnostných pásoch vzadu sa ani nechyrovalo. Samozrejme, dopravná situácia bola iná, iná bola aj informovanosť aj rodinné zvyklosti. Na čo si dať pozor pri preprave novorodeniatka z pôrodnice domov?

Ak bývate v pešej dostupnosti nemocnice, určite môžete ísť, ak vám to počasie dovolí, pešo. Cesta autom nie je žiadna povinnosť! Výnimku tvoria dni (prípadne konkrétne hodiny z dňa, keď teplota vystúpi nad 30 stupňov alebo klesne hlbšie pod bod mrazu – vždy sa však riaďte odporúčaniami ošetrujúceho personálu alebo pediatra, ktorému dôverujete. Ak si dieťatko chcete odviesť domov v kočíku, myslite na vhodné oblečenie (stačí o jednu vrstvu viac, ako majú dospelí, vždy však minimálne dlhý rukáv a tenká čiapočka, ideálne v páperovej perinke aj v letnom období). Bezpečne zavinuté a vo vodorovnej polohe sa bude cítiť príjemne a uvoľnene. Ak je to možné, matrac v kočíku môžete mierne zvýšiť, aby malo dieťa vyššie hlavu (nemal by však byť „zalomený“, ako keby dieťa ležalo na vankúši, ale mal by sa zdvíhať postupne a pravidelne bez viditeľného zlomu).

1. Čakať v tieni

Pred cestou, najmä v horúcom lete, auto dôkladne vyvetrajte, ideálne prievanom. Následne zatieňte zadné okná a skontrolujte, či nie sú horúce sedačky. Nechajte ho zaparkované v tieni, kým si doň bábätko v autosedačke naložíte.

2. Autosedačka pre novorodenca

Autosedačka pre novorodenca je zákonná povinnosť. Vhodné je, ak si jej zapínanie a uchytenie v aute otestujete ešte pred samotným narodením dieťaťa v pokoji doma. Vyhnete sa tak stresovým situáciám a nepríjemným prestojom, prípadne doplneným plačúcim bábätkom. Dieťa pripútajte pevne a bezpečne, no tak, aby ste ho v žiadnom prípade neobmedzovali v dýchaní! Dajte pozor, aby vo vajíčku príliš nesedelo a netlačilo si bradičkou do hrudníka a nestláčalo si tým krk, mohlo by dôjsť k dýchacím ťažkostiam.

3. Novorodenec a klimatizácia

Klimatizácia je tabu. Akékoľvek zmeny teploty sú pre novorodenca stresujúce, keďže nemá ešte vyzretú samostatnú termoreguláciu. Výnimku tvoria dlhšie cesty v horúcom lete, pri ktorých by teplota v aute vystúpila výrazne vyššie, než vonkajšia. V tom prípade klimatizáciu púšťajte na pár minút raz za hodinu a smerujte ju iba na čelné sklo (dieťa majte vzadu) a rukou kontrolujte, či naň nefúka. Nikdy nenastavujte teplotu nižšie než o 3 – 5 stupňov v porovnaní s vonkajšou teplotou.

Akékoľvek zmeny teploty sú pre novorodenca stresujúce

4. Ani na sekundu samo

V žiadnom prípade nenechávajte dieťa samo v aute, ani na pár minút! Obrovskou zhodou okolností sa môžu pritrafiť fatálne zlyhania a už o pár minút teplota v aute radikálne stúpa, hoci je vonku napríklad len 25 stupňov.

5. Výnimočná preprava

Najmä v období šestonedelia bábätko prepravujte výnimočne. Aj neskôr by čas strávený v autosedačke (vajíčku), kým sa bábätko naučí samo sedieť, nemal byť markantný. Dieťaťu sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou v aute páčiť, na všetko bude lepšie vidieť, bude to tam príjemne triasť a budú sa mu páčiť aj monotónne zvuky, no ono sa skôr potrebuje hýbať a byť motivované k pohybu. Väčšinu bdelého stavu by malo tráviť na pevnej, no dostatočne podložke na zemi, na spánok mnohí odborníci odporúčajú špeciálne zavinovačky či páperové perinky.

v období šestonedelia bábätko prepravujte výnimočne
0 0 hlasov
Hodnotenie článku