Ako si najlepšie vychutnať čokoládu

Ako si najlepšie vychutnať čokoládu?

Skúste to takto

Medzi jedením a vychutnávaním je veľký rozdiel. Pri prvom uspokojíme iba svoje základné fyzické potreby, pri druhom dosahujeme príjemný až povznášajúci pôžitok. A že ho čokoláda skutočne dokáže priniesť. Ako si však túto sladkú pochúťku vychutnať tak, aby vás katapultovala do siedmeho neba? Nie je to žiadna veda, skúste týchto pár trikov a rozdiel vás odrovná. Ako si teda najlepšie vychutnáte čokoládu?

Urobte si na čokoládu čas

Možno to znie bláznivo, no keď si hodíte dve tabličky čokolády do úst počas toho, ako jednou rukou varíte obed a druhou robíte animátorku pre polovičato zúfalé batoľa pri vašich nohách, k vychutnávaniu sa dopracujete len sotva. Iste, čokoláda obalí vaše našponované nervy a bude vám príjemnejšie, no z jej chuti a možných pôžitkov nevydolujete maximum. Kvalitná čokoláda si zaslúži kvalitný čas. Urobte si ho. Napríklad poobede, keď deti spia, rituálne si čokoládu rozbaľte a už vopred sa duševne pripravte na tento zážitok. A veríme, že i pôžitok.

Najprv si prečistite chuťové poháriky

Ak ste práve dojedli špenátový prívarok s poriadnou dávkou cesnaku, podmienky na vychutnávania čokolády nie sú veľmi priaznivé. Na vašich chuťových pohárikoch sú totiž usadené ešte zvyšky tohto obeda. Ako ich vyčistiť? Na umývanie zubov zabudnite. Hoci aj pri nich si chuťové poháriky vyčistite, zážitok z čokolády tým vôbec neumocníte – výrazná chuť zubnej pasty vás o tento pôžitok pripraví. Namiesto toho si dajte kúsok čerstvého jablka alebo suchého chleba, zapite to čistou vodou, ideálne perlivou minerálkou a vaše chuťové bunky sú pripravené na skutočnú jazdu.

Čokoládu si dôkladne poobzerajte

Keď ste si čokoládu rituálne rozbalili, ešte sa na ňu nevrhajte. Všetko má svoj čas. Najprv preskúmajte, ako vyzerá. Je lesklá, matná, svetlá, tmavá, dokonale hladká, s jemnými hrboľčekmi? Možno pri prvej čokoláde sa budete čudovať, na čo je to dobré, ale keď si ich takto vychutnáte desiatky, aj podľa vzhľadu dokážete rozpoznať, čo od jej chuti očakávať. Zároveň je fascinujúce sledovať, ako taká „bežná“ vec dokáže vždy vyzerať inak.

Čo keď je na čokoláde biely povlak?

Čokoládu ste len rozbalili a už vás na nej vyrušil biely povlak? To sa môže stať pomerne často, je to vec, ktorú výrobca nedokáže vždy ovplyvniť. Nejde však o žiadnu závadu, ktorá by urobila čokoládu nejedlou. Bude len o kúsok menej chutná. A čím je tento biely povlak na čokoláde spôsobený? Dôvodov je viacero: napríklad za ním môžeme hľadať nesprávnu reguláciu teploty počas výroby (správne, vtedy je na vine výrobca). Častejšie je za týmto povlakom však teplotný šok počas dopravy či skladovania, prípadne je to jasný znak toho, že čokoláda má už svoj vek.

Čo robiť s čokoládou pred vložením do úst

Keď si kúsok čokolády odlomíte, započúvajte sa do tohto zvuku. Ak počujete jasné, zreteľné a výrazné „krupnutie“, ide o zrejmý znak toho, že kryštály kakaového masla sú na seba dobre a správne naviazané. No ešte stále si tabličku čokolády nedávajte do úst. Najprv k nej privoňajte. Čo cítite? Aké pocity tieto vône vo vás vyvolávajú? A ešte drobné upozornenie, čokoládu neskladujte v chladničke. Alebo takto, ak sa bojíte, že by sa vám počas horúceho leta roztopila, pred vychutnávaním ju vytiahnite z chladničky minimálne 20 minút vopred. Tak získa ideálnu teplotu vhodnú k čokoládovému pôžitku.

Čo robiť s čokoládou v ústach?

Až teraz je ten správny čas, keď môžete čokoládu vložiť do úst. Dajte si ju na jazyk a nechajte pomaly rozplynúť. V žiadnom prípade ju nehryzte, pripravili by ste sa tak o pôžitok z vychutnávania. Aj tu je však dosť miesta na bádanie. Napríklad, akú má čokoláda štruktúru? Je hladká alebo ste v nej jazykom „nahmatali“ drobné kúsky? Hladké čokolády môžu chutiť trochu nudne, akoby plocho. Prečo je to tak? Narozdiel od tých „drsnejších“ totiž pri dlhom a hladkom mletí mohli kakaové bôby prísť o svoj pôvodný chuťový profil, zatiaľčo pri hrubšom mletí k tomu nedochádza. Zaujímavé, však?

Nechajte sa unášať chuťou

A teraz sa už môžete nechať unášať chuťou. Ale pozor, nerobte to bezmyšlienkovito. Rozmýšľajte o tom, čo cítite. Aká je intenzita chuti? Čo ste cítili na začiatku, keď sa začala čokoláda rozplývať? Vyvíjala sa táto chuť nejako? Dosiahla neskôr aj svoj vrchol? Bolo vám príjemné všetko, čo ste cítili? Akú mala dochuť na jazyku? Ako dlho ste chuť čokolády v ústach cítili po tom, čo sa celá tablička rozplynula? Nebojte sa svoje pocity a dojmy popísať slovami. Skúsite nabudúce čokoládu vychutnávať a nielen jesť?

Nechajte sa unášať chuťou
0 0 hlasov
Hodnotenie článku