Čo robiť s deťmi, keď prší

Čo robiť s deťmi, keď prší?

Týchto 5 aktivít zabije každú nudu

Prší, prší, len sa leje, nuda naše deti žerie. S prichádzajúcou jeseňou sa čoraz častejšie do našich dní vkráda dážď. Aký program vymyslieť deťom, keď sme sa doteraz nechali hýčkať letom a všetky aktivity sme si vychutnávali vonku? Možno to na prvý pohľad vyzerá trochu zúfalo, no nezúfajte. Pripravili sme si pre vás 5 tipov na aktivity pre deti, keď prší, ktoré zabijú každú nudu.

Pustite si audio rozprávku

Dážď bubnuje na okno, po nohách sa nenápadne zakráda chlad a miestnosti sú tajomne zahalené v šere. Prečo ich rozžiarovať jasom z displeja či televízora? Skúste to tentokrát pekne staromódne – pustite deťom audio rozprávku. Najlepšie, ak máte doma gramofón: to upokojujúce šušťanie a praskanie sa do sychravého počasia dokonalo hodí. Takmer ako horiaci oheň v krbe. V prípade, že nemáte možnosť pustiť platňu, nič sa nedeje, skúste to osvedčene digitálne.

Rozložte si gauč, pohádžte matrace na zem, zahrabte sa s deťmi pod deku, pustite audio rozprávku, zavrite oči a počúvajte. Ak niekto – pokojne i rodič – zaspí, ešte lepšie. Máte radi netradičné príbehy? Skúste si vypočuť Vianočnú rozprávku pre deti, ktorú napísal Kamil Peteraj a svojím nenapodobniteľným hlasom prečítal Ivan Krajíček. Nájdete ju aj na Youtube a hodí sa v každom období, nielen v tom vianočnom. A keď deti zaspia, vypočuť si môžete i Vianočnú rozprávku pre rodičov.

Pustite si audio rozprávku

Fyzika aj chémia sú skvelé, najmä vďaka experimentom

Fyzika a chémia bývajú na školách často strašiakom. Niet sa čomu čudovať, keď učiteľ napíšte na tabuľu vzorec Fg = m · g a začne rozprávať, rozprávať a rozprávať, nepridá to na pozitívnom duchu. Keby však najprv ukázal experiment, ešte raz ho zopakoval a až potom by niečo povedal, bolo by to iste príjemnejšie. Nech je vaše dieťa v akomkoľvek veku, vzrušujúci pokus ho zabaví – bez ohľadu na to, či už chodí do školy.

Netreba byť expertom na fyziku ani chémiu, aby ste si niečo jednoduché pripravili i doma. Napríklad zoberte pohár s čistou vodou, natlačte doň penu na holenie, kvapnite na penu pár kvapiek farieb alebo potravinárskeho farbiva a sledujte strhujúce divadlo. Chcete viac? Skvelú inšpiráciu nájdete napríklad v tomto videu:

Otvorte si umelecký ateliér

Šperky od Tiffanyho to nemusia hneď byť, no vyrobiť si vlastný náhrdelník alebo náramok je príjemným spestrením upršaného dňa. A keď ho dieťa niekomu z lásky daruje, to bude ešte len radosti. Vytiahnite všetky možné nite, gombíky, gorálky, drôtiky, ozdobné kamienky, trblietky a otvorte si vlastné umelecké šperkárstvo.

Môžete sa však pustiť aj do maľovania obrazov, skúste však netradičné techniky. Napríklad na papierový tanier umiestnite kancelársku kovovú spinku, natlačte v jej okolí pár kvapiek dobre rozotierateľnej farby rôznych odtieňov (napríklad temperové farby zriedené s trochou vody), zoberte magnet, priložte ho pod tanier a pomocou neho pohybujte spinkou. Voilá! Spinka krásne maľuje. Vzniknú strhujúce abstraktné obrazce. Alebo skúste fúkanie tušu a po jeho zaschnutí vyfarbite vzniknuté obrazce pastelkami či vodovkami.

Keď nemôžete ísť von, prineste si vonkajšok dnu

Toto je prístup, ktorý si vaše deti zamilujú. Keď nemôžete ísť von, čo keby ste vonkajšok priniesli dnu? Rozložte si v izbe kempingový stan, vytiahnite spacáky, pustite playlist s trumpskými pesničkami (muzikantom stačí len gitara), zatiahnite žalúzie, zasvieťte reťazové lampičky a urobte si večer pri táboráku. Nesmú chýbať ani dobrodružné či trochu záhadné príhody, ktoré navodia tú správnu atmosféru. Príjemný spestrením môže byť tiež – trochu netrampské – premietanie filmu projektorom na stenu.

A samozrejme nezabudnite na špekáčiky. V tomto prípade však neodporúčame v detskej izbe zakladať skutočné ohnisko, pre tento výnimočný prípad postačí i panvička. Nezabudnite však na to, že v stane sa bude dnes aj nocovať. Malým dobrodruhom preto vytiahnite aj baterky, ktorými si môžu večer svietiť na strop a vymýšľať s nimi rôzne hry.

Keď nemôžete ísť von, prineste si vonkajšok dnu

Upečte si vlastnú pizzu. Každý tú svoju!

Spojiť príjemné s užitočným? Neexistuje nič lepšie, ako nalákať deti do kuchyne, nech varia. Samozrejme, s vašou asistenciou – v závislosti od ich veku. Receptov, ktoré sú pre deti ako stvorené existujú množstvo. Čo keby ste to však poňali trochu súťažne? Môžete sa zahrať na Master Chefa a nechať deti, nech si z možných surovín – kukurica, šunka, syr, hrášok, olivy, šampiňóny, saláma, paradajky, tuniak – nakombinujú svoju vlastnú pizzu. Víťazom budú všetci, pretože upiecť si vlastnú pizzu sa nepodarí každý deň. Cesto však odporúčame pripraviť už vopred a to vo vašej réžii. Tu nájdete recept na najlepšiu domácu pizzu. Smelo do toho!

Kondela tip: Staré oblečenie nemusíte vyhadzovať do koša. Teda – aspoň nie všetko. Počas daždivých dní, ako by ste našli. Čo keby ste spoločne s ratolesťami vyrobili bábiku zo starej košele či nohavíc? Iste, môžete si podobnú kúpiť v hračkárstve, no ten proces tvorby, čas strávený so synom alebo dcérou sa stane skvelým zážitkom a dobrodružstvom. Ako na to? Viac sa dozviete v našom článku Ako vyrobiť bábiku zo starého oblečenia.

Upečte si vlastnú pizzu
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
kameň na pečenie chleba
Ako vybrať kameň na pečenie chleba