Ako sa cítiť fit v tehotenstve

Ako sa cítiť fit v tehotenstve

Nepriberajte zbytočne!

Možno si poviete, že je nadpis článku nevhodný. Kto by sa len trápil kilogramami navyše v tehotenstve. Musíme to však uviesť na pravú mieru – pred neprimeraným priberaním v tehotenstve vystríhajú aj lekári. Tehotenská obezita totiž nie je nič, s čím by sme sa mali zahrávať. Ako teda v tehotenstve nepribrať to, čo pribrať nepotrebujete?

Poznáte tú zakliatu matematiku, kilá idú ľahko hore, ale až tak dobre už sa im nechce dole. Platí to aj počas obdobia tehotenstva. Ak ste tehotné, je dokonca viac než inokedy vhodné dbať na svoju hmotnosť a správne sa stravovať. Predídete tak nadmernému priberaniu, čo zbytočne zaťaží váš organizmus a môže so sebou priniesť aj celý rad ochorení a komplikácií nielen aj vášmu dieťaťu. Budete sa cítiť komfortnejšie, bude vám aj lepšie tráviť a nakoniec sa aj dostanete rýchlejšie do formy po pôrode, čo sa vám pri malom prírastku určite hodí.

Základ sú živiny

Alfou a omegou každodennej stravy sú minerály, vitamíny a vláknina. V období tehotenstva sú potrebné viac ako inokedy. Aby sa bábätko zdravo vyvíjalo, mamička mala dostatok sily a energie, musí dbať na svoju životosprávu. Železo, vitamín D, kyselina listová, vápnik je občas vhodné doplniť aj výživovými doplnkami. Avšak pri kvalitnej strave pozostávajúcej zo zeleniny, cereálií, mäsa, vajíčok, strukovín, mliečnych výrobkov a ovocia, po nich ani extra siahať netreba – s výnimkou kyseliny listovej počas prvých týždňov gravidity, tú vám zaiste odporučí aj váš lekár. Zeleninu a ovocie odporúčame v čo najväčšej miere konzumovať v surovom stave. Nezabudnite si ho vždy poriadne umyť, pretože ženy v tehotenstve sú náchylnejšie na rôzne druhy nákaz a ani pesticídy nie sú vítaná ingrediencia. Výnimkou sú napríklad mrkva či paradajky, ktorých cenné látky získate najlepšie po tepelnej úprave.

Malé porcie

Stavte na malé porcie a doprajte si ich aj častejšie počas dňa. Udržíte si tak dobrú hladinu cukru, predídete páleniu záhy, metabolizmus bude mať na čom pracovať a určite aj vaše črevá to ocenia. Navyše, keď si rozdelíte svoje denné menu do menších porcií, pomedzi ktoré si doprajete zdravý snack v podobe čerstvého ovocia, zeleniny či orieškov, nebude priestor na vyhrýzanie sladkostí a nezdravých ťažkých jedál.

Stavte na malé porcie

Sladkosti a mastné jedlá

Samozrejme, že si občas môžete dopriať nejakú sladkosť, vyprážaný syr či hranolky. Myslite však na to, že úžitková hodnota tohto jedla je naozaj minimálna. A keď už sladkosti, sú aj zdravé alternatívy z kvalitných surovín bez zbytočne veľkého množstva cukru a tuku. Napríklad tvarohový koláč, brownie a podobne. Samozrejme, väčšinou tie domáce, kde použité suroviny dokážete ustriehnuť. Vyhnite sa polotovarom.

Pohyb počas tehotenstva

Pohyb počas tehotenstva je veľmi dôležitý. Pomáha spevneniu a prekrveniu tela, udržiava kondíciu a navyše spaľuje zbytočné kalórie. Chôdza, plávanie, pilates či joga sú na obdobie tehotenstva ako stvorené. Okrem toho, že sa budete cítiť viac fit, budete mať lepšie držanie tela, predídete bolestiam chrbta a navyše sa vám kondícia môže hodiť aj pri pôrode.

Spánok

Mnoho žien je počas tehotenstva veľmi unavených. Doprajte si spánok vždy keď sa cítite unavená. Organizmus počas spánku regeneruje a oddychuje, čo je mimoriadne dôležité pre jeho fungovanie. Mnoho žien robí chybu, že únavu zajedá, čo sa neskôr odrazí aj na ručičke váhy. Ak sa cítite unavená, radšej si na pol hodinku ľahnite, určite vám to pomôže viac ako balík cukríkov alebo celá čokoláda. Ak trpíte nočnou nespavosťou, dožeňte spánok cez deň – tu neplatí, že ak sa cez deň vyspíte, v noci nebudete môcť spať, práve naopak. Ak by ste si odopierali denný spánok, mohlo by to ešte zhoršiť celú situáciu.

ženy sú počas tehotenstva veľmi unavené
0 0 hlasov
Hodnotenie článku