Ako pomôcť dieťaťu upokojiť sa

Ako pomôcť dieťaťu upokojiť sa?

Skúste tieto tri triky

Či už ide o výbuch hnevu či agresivity alebo smútok, treba naučiť deti emócie prežiť a spracovať. Negatívne pocity k životu patria a čím skôr sa dieťa naučí, že sú prirodzené a dá sa s nimi pracovať, tým lepšie preň. Pomôžte dieťaťu lepšie prekonať náročnejšie situácie napríklad aj týmito trikmi.

Negatívne emócie netreba potláčať, zo slovníka by ste mali vyradiť slová ako „neplač“, „nezlosti sa“, „nevyvádzaj“ či „upokoj sa“. Už ste reálne videli dospelého človeka, ktorý sa upokojil po tom, čo ste mu povedali, aby sa upokojil? Negatívne emócie treba nechať doznieť. Nespracovaný hnev zadržiavaný v sebe sa môže veľmi škaredo vypomstiť. Ak sa dieťa hnevá, napríklad na to, že už muselo odísť z ihriska, hoci ešte chcelo šantiť, zohnite sa na jeho úroveň a vysvetlite mu, že má posledné 3 minúty na to, aby sa pohralo a potom pôjdete domov. Že je v poriadku, že sa mu to nepáči, ale dohody sa musia dodržiavať a treba ísť domov variť obed, napríklad. Základom je jednoducho vysvetľovanie.

Ak sa dieťa nevie dlhšie upokojiť, je nervózne, smutné alebo ho niečo dlhodobo hnevá, skúste mu po rozhovore nechať čas pre seba. Postupne mu ponúknite jednu z nasledujúcich relaxačných aktivít.

1. Fúkanie bublín

Ak viete, čo dieťa trápi a potrebujete ho upokojiť aj fyzicky, najviac pomáha predýchanie. Upozorniť dieťa na správne dýchanie a naučiť ho dýchať zhlboka je problém, pomôže vám však jednoduchý trik – bublifuk. Poproste dieťa, aby vyfúklo najväčšiu bublinu, akú dokáže. Postupne sa bude sústrediť na fúkanie bublín, prehĺbi dych a ľahšie sa upokojí.

2. Kreslenie

Kreslenie je tiež skvelý spôsob vymámiť z mĺkveho dieťaťa, čo ho trápi. Ak prichádza smutné zo škôlky a nechce vám povedať, čo sa stalo, poproste ho, nech vám nakreslí obrázok. Nemusíte však dôsledne trvať na tom, aby nakreslilo to, čo ho trápi – niektoré deti sa pri tom dokážu zablokovať. Skôr mu skúste nechať voľnú ruku a emócie sa samy vyplavia na povrch.

Kreslenie je tiež skvelý spôsob vymámiť z mĺkveho dieťaťa, čo ho trápi.

3. Modelovanie z plastelíny

Plastelína je výborná pre deti, ktoré sú nahnevané alebo agresívne. Pri jej modelovaní môže dieťa vybiť prebytočnú energiu stláčaním hmoty a navyše je senzoricky príjemná, vďaka čomu pôsobí upokojujúco. Môžete spoločne modelovať konkrétne postavičky alebo nechať dieťa gúľať guľočky či iné pravidelné tvary, vďaka čomu sa postupne začne sústrediť a spracovávať hnev.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku