Vstať ráno z vyhriatej postele a rovnými nohami skočiť do každodennej, často i mrazivej či nepríjemnej, reality zrejme nepatrí medzi obľúbené činnosti nikoho z nás. Aj napriek tomu to veľmi často absolvujeme. Mnohí však skúšajú vstávací rituál zefektívniť: skorším budíkom, skorším ukladaním sa do postele, hlučným budíkom. Práve na posledné riešenie sa zamerali vedci z Technologického inštitútu univerzity v Melbourne a ich zistenia vás možno prekvapia. Na čo prišli a ako si spríjemniť ranné vstávanie?
Čo môže spôsobiť hlučný budík
Patríte aj vy medzi tých, ktorí sa snažia urýchliť ranné vstávanie hlučným budíkom – metalovou hudbou, sirénami, pípaním či zbíjačkou? Zrejme ste si toto zvonenie zvolili preto, aby vás čo najskôr postavilo na nohy. To možno tieto zvuky dokážu, no to, čo sa deje potom nie je nič príjemné. Vedci z austrálskej univerzity totiž zistili, že práve takéto agresívne zvonenie budíka môže spôsobiť v ranných hodinách opačný efekt: väčšiu ospanlivosť, pocit vyčerpania či únavy. A to aj napriek tomu, že ste spali plus mínus odporúčaných 8 hodín.
Prečo agresívne zvonenie spôsobuje únavu?
Jedným z vedcov, ktorý sa o fenomén hlasného budíka zaujímal, je aj Stuart McFarlane. Ten dokonca tvrdí, že až po dobu 4 hodín od zobudenia agresívnymi zvukom môže človek fungovať menej efektívne a ani v práci neodvedie požadovaný výkon. Prečo to tak je? Takýto šok pre ľudské telo môže negatívne vplývať na spánkovú zotrvačnosť, teda pocit, ktorý zažívame tesne po prebudení. V podstate môžeme povedať, že ak chcete vstať z postele pravou nohou, agresívnym a hlučným tónom to nedosiahnete. V takomto prípade takmer vždy vstanete ľavou nohou.
Aké zvonenie budíka si vybrať
No dobre, ale ako sa teda budiť? Odpoveď možno znie prekvapivo: melodickými, pokojne i pomalšími tónmi, ktoré sú pre ľudský sluch príjemné. Namiesto hlučných a prenikavých zvukov teda siahnite po melodických pesničkách, ako napríklad Good Vibrations od Beach Boys či Near me od Cure. Vyskúšať pokojne môžete aj hravú a melodickú klasiku – napríklad Mozarta, Vivaldiho či Bacha. Zlou voľbou však nemusí byť ani voľba upokojujúcich zvukov – napríklad spev vtákov –, ktoré dnešné smartfóny majú často prednastavené ako zvuk budíka.