Ako využiť LED pásy v kuchyni?

Ako využiť LED pásy v kuchyni?

Vytvorte si doplnkové osvetlenie

Krájanie, strúhanie, miesenie, šúpanie, váženie. Aj to sú činnosti v kuchyni, pri ktorých oceníme dostatok svetla. A nielen my, aj naše prsty a výsledné jedlá. Ak vás trápi nedostatok svetla na pracovnej doske a hovoríte si: „Sem by sa mi zišla ešte jedna neónka,“ vyriešiť tento nedostatok môže byť jednoduchšie ako sa na prvý pohľad zdá. Odpoveďou dokážu byť LED pásy, ktoré sú nenáročné na inštaláciu, cenovo dostupné a odvedú skvelú robotu. Na čo si dať pozor pri ich výbere a aké svetlo si zvoliť?

Na čo si dať pozor pri výbere

Iste, pre mnohých z nás je cena azda najdôležitejším kritériom. Pri LED pásoch sa nie vždy oplatí siahnuť po najlacnejšom variante. Prečo? LED pásy, ktoré stoja okolo 3,50 € za meter, majú často nekvalitné čipy (jednotlivé svetielka) a tenký podklad. Toto spojenie môže spôsobiť, že po veľmi krátkom čase z dôvodu poškodenia bude svetlo blednúť, resp. vypadávať jednotlivé svetielka. Radšej si trochu priplaťte a dôverujte overeným výrobcom.

Kuchyňa je špecifické miesto, kde má svoje nezastupiteľné miesto voda, para, ale i zvýšená vlhkosť. Preto je dôležité vybrať LED pásy, ktoré tieto podmienky zvládnu. Na trhu nájdete pásy nekryté, ale i kryté. Dobrou voľbou na podsvietenie kuchynskej linky sú LED pásy s krytím IP 55, ktoré zvládnu aj vlhké prostredie. Priamy kontakt s vodou sa však neodporúča. Čo sa týka samotnej životnosti, LED pásy vydržia svietiť v priemere okolo 40 000 hodín.

Aké svetlo zvoliť

LED pásy si môžete kúpiť vo viacerých farebných prevedeniach, okrem tradičnej bielej (teplá, neutrálna, studená), sú však k dispozícii odtiene z RGB spektra – teda modrá, červená, zelená, fialová či ružová. V prípade, že chcete tento zdroj osvetlenia používať primárne na prácu, odporúčame vybrať bielu farbu, ideálne neutrálnu. Práve tá vám vytvorí výborné svetelné podmienky pri varení či príprave raňajok.

Okrem toho si môžete zvoliť aj intenzitu osvetlenia, tu v značnej miere ovplyvňuje výkon LED pásu. Napríklad LED pás s výkonom 4,8 W vytvorí len tlmené osvetlenie. Ak však siahnete po páse s výkonom 12 W, získate už solídne osvetlenie vhodné na prácu v kuchyni. Tu však treba myslieť aj na chladenie, pre tento účel sa používa napríklad hliníkový profil, na ktorý LED pás nalepíte obojstrannou lepiacou páskou, ktorá zväčša býva súčasťou tohto výrobku. Takto upravený LED pás potom spoločne s hliníkovým profilom nainštalujete na požadované miesto tak, aby vám osvetľovalo kuchynskú dosku.

LED pásy potešia jednoduchou inštaláciou

Väčšina kvalitnejších LED pásov je už vybavená obojstrannou lepiacou páskou, stačí stiahnuť fóliu a pás nalepiť na požadované miesto. Odporúčame pridať aj chladenie vo forme hliníkového profilu, ktorý potom dokážete rovnako pripevniť obojstrannou lepiacou páskou, prípadne navŕtať do kuchynskej linky. Skvelým doplnkom je aj ochranný kryt, ktorý zakryje technológiu a postará sa o príjemné rozptýlené svetlo.

LED pásy sa dajú jednoducho prestrihnúť nožnicami na určenom mieste, takže ich dĺžku si viete veľmi ľahko prispôsobiť. Odborníci však neodporúčajú používať LED pásy dlhšie ako 5 metrov, vtedy môže kvôli zvýšenej teplote dochádzať k taveniu vodičov, a teda znefunkčneniu LED pásu. Pri inštalácii je dôležité vybrať aj správny zdroj, ak si chcete kuchynskú dosku podsvietiť 2-metrovým pásom s príkonom 12 W (2 m x 12 = 24), siahnite po zdroji s minimálnym výkonom 30 W.

Tempo tip: Nemusíte ostať iba pri podsvietení kuchynskej dosky, LED pásy môžete rovnako použiť aj na ambientné osvetlenie podlahy kuchyne, resp. spodnej časti linky. Získate tak intímne svetlo, ktoré vás v tme navedie napríklad k chladničke. Bez toho, aby ste museli zažínať lampu.

LED pásy potešia jednoduchou inštaláciou
Nová kuchyňa na temponabytok.lsk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku