tvorba materkého mlieka

6 rád, ako zvýšiť tvorbu materského mlieka

Zápražkové polievky, hroznové nápoje či vhodné bylinky. Tipov, ako zvýšiť tvorbu materského mlieka nájdete na internete desiatky. Vybrali sme pre vás 6 rád podľa skúseností mamičiek v našom okolí.

1. Koža na kožu

Kontakt koža na kožu hneď po pôrode je pre tvorbu materského mlieka zásadný. Ak sa vám to na pôrodnej sále nepodarí zrealizovať, napríklad po cisárskom reze či náročnom pôrode, nezúfajte. Bábätko si čo najskôr, ako vám to zdravotný stav dovolí, priviňte k telu iba v plienočke, prípadne úplne nahé. Myslite však na dostatočnú teplotu v miestnosti! Mnohým mamičkám pomohlo tiež spoločné spanie s bábätkom v posteli bez trička či nočnej košele. Pri spoločnom spaní však dbajte na bezpečnosť!

2. Správne prisatie

Pre dostatočnú produkciu materského mlieka – teda pokrytie spotreby bábätka, je dôležité jeho správne prisatie. Vaša bradavka musí smerovať k podnebiu drobca, spodná časť dvorca je takmer celá ukrytá v jeho/jej puse. Bruško je jemne opreté o vaše brucho (pri dojčení v klbku). Bradičkou bábo pri satí jemne masíruje prsník. Ak mu chcete pomôcť, aby vypilo viac mlieka, prsník pri satí jemne stláčajte. Tento trik pomôže aj vtedy, ak bábätko zvykne pri dojčení zaspinkávať a následne je za krátky čas opäť hladné.

Správne prisatie


3. Pitný režim

Hoci sa podľa najnovších zistení dostatočný pitný režim nepodieľa na vyššej produkcii materského mlieka, skúsenosti mamičiek tvrdia opak. Dbajte na to, aby ste vypili aspoň 2 litre tekutín. V letnom období aj viac. Ideálna je čistá voda a bylinkové čaje. Pri nich si však dajte pozor! Nie všetky bylinky sú vhodné pre dojčiace mamy. Napríklad šalvia znižuje produkciu materského mlieka. Informujte sa v lekárni a vyberajte si napríklad zmesi s jastrabinou alebo senovkou.

4. Senovka, benedikt a spol.

Benedikt lekársky a senovka grécka sú rastliny, ktorých výťažky zakúpite dne už úplne bežne v lekárni. Okrem podpory tvorby materského mlieka upravujú trávenie a stimulujú metabolizmus. Pri dávkovaní sa riaďte inštrukciami na obale.

5. Vinea a ovocné šťavy

Pitný režim môžete obohatiť o hroznovú štavu alebo obľúbený hroznový nápoj. Ten si však nechajte po otvorení vybublinkovať. CO2 môže spôsobiť vášmu bábätku plynatosť.

pitný režim


6. Vývary a polievky

Už vám voda a ovocné čaje lezú doslova hore krkom? K pitnému režimu doplňte polievky. Napríklad rascová alebo vajíčková, zahustené svetlou zápražkou, stimulujú tvorbu materského mlieka. Vhodné sú tiež vývary z kostí, ktoré obsahujú množstvo minerálov a stopových prvkov ideálnych pre dojčiace maminy.

TEMPOtip: Nezabúdajte, že „slabé“ mlieko neexistuje. Ak sa vám zdá, že bábätko je aj po nadojčení stále hladné, uistite sa, že vypilo celý prsník a dostalo sa aj k takzvanému zadnému mlieku. To začne tiecť až potom, čo dieťa vypije predné mlieko, jemne vodnaté, ktoré slúži najmä na uhasenie smädu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku