Prečo chodiť na prechádzky s deťmi

Zlepšujú komunikáciu aj pozornosť

Prečo chodiť na prechádzky s deťmi?

Ráno zísť dole schodmi, nasadnúť do auta, nechať sa odviezť do školy, zo školy na krúžok a z krúžku domov. Takáto rutina je dnes takmer dennou súčasťou veľkého množstva detí. Na voľný pohyb v prírode už akosi nezostáva čas a často ani chuť. Skúste to zmeniť a vyhraďte si aspoň dvakrát do týždňa hodinu či dve na prechádzky – v parku, v prírode, popri rieke, na lúke za sídliskom. Ocení to nielen zdravie vášho dieťaťa, ale aj váš vzťah a duševná pohoda.

Ste na čerstvom vzduchu

Pobyt na čerstvom vzduchu má neuveriteľne pozitívny vplyv na zdravie – fyzické i duševné. Veľkou výhodou je zlepšenie imunitného systému, zároveň funguje aj ako prevencia proti alergiám, prechádzky tiež pôsobia ako prevencia proti depresii či zlepšujú koncentráciu. Nemusíte sa báť ani nečasu, keď prší, oblečte deťom pršiplášť a gumáky, bude to pre ne nezabudnuteľný zážitok.

Keď mrzne, stačí ich teplo obliecť a všetko bude v poriadku – deti nie sú cukru, zvládnu to. Samozrejme, ak je obrovská búrka či extrémne mrazy, vtedy si radšej doma zahrajte Človeče, nehnevaj sa. Kontakt s prírodou je však pre deti i dospelých obzvlášť dôležitý, sme s ňou totiž už odpradávna úzko spätí.

Dieťa môže spoznávať svet

Vonkajší svet prináša nekonečné množstvo podnetov, ktoré môže dieťa skúmať – a na veku nezáleží, každé si nájde to svoje. Dvojročné dieťa môže skúmať tvary kamienkov, aké sú na dotyk, aké zvuky vydávajú. Väčšie deti môžu zase pozorovať vtáky, ako si stavajú hniezdo alebo počúvať, aký zvuk vydáva žaba, ktorú počuli „kvákať“ iba z vašich úst.

Príroda totiž pripravuje pravidelne pre ľudí nezabudnuteľné divadlá – stačí prísť k rieke a môžete sledovať mamu labuť, ako učí plávať svoje malé deti. Stačí prísť do parku a môžete skúmať rozdiely v kôre, listoch a korunách jednotlivých stromov. Dieťa tak dokáže lepšie porozumieť fungovaniu sveta a nebude si myslieť, že jablká rastú v supermarkete. Buďte mu však pri tomto spoznávaní partnerom a pozorujte spolu, naučíte sa tak tešiť z maličkostí, ktoré sú pre náš život také dôležité.

Dieťa môže spoznávať svet

Komunikácia je na inej úrovni

Mnoho psychológov – slovenských i svetových – hovorí, že veľmi častým problémom vo vzťahu dieťaťa s rodičom je nedostatok komunikácie. Dôležité je tiež uvedomiť si, že výmena informácií (kedy ideš do školy, zjedol si desiatu, máte domáce úlohy) nie je plnohodnotnou komunikáciou, ktorá pomáha pozitívne vplýva na vzťah rodiča s potomkom.

Nemalú rolu v tom hrajú i moderné technológie, práve na tie dokážete zabudnúť – a tiež na pracovné problémy či zlú náladu – počas prechádzky. Vďaka zmene prostredia sa dokážete lepšie sústrediť na komunikáciu so svojim synom či dcérou, lepšie ho počúvať, viesť plnohodnotný dialóg, rozprávať sa o veciach, o ktorých ste predtým nemali odvahu sa baviť či podeliť sa o svoje myšlienky alebo predstavy.

častým problémom vo vzťahu dieťaťa s rodičom je nedostatok komunikácie.

Zlepšite vzťah aj spomienkovou knižkou

Prechádzky pomáhajú do istej miery aj odosobniť sa od všetkého materiálneho a sústrediť sa na daný moment – sme tu my a sme tu a teraz, nič viac netreba. Na tieto pekné chvíle vám ostanú len spomienky, tie však pomôžete podporiť rôznymi artefaktmi, ktoré si so sebou z prírody donesiete.

Pozorovali ste prílet sťahovavých vtákov? Nájdite ich pierko, nalepte do spomienkovej knižky a napíšte tam pocity z tohto zážitku. Alebo si zoberte šišku, ktorá vám spadla na hlavu a váš syn sa na tom nemohol prestať smiať. Alebo list zo stromu, pri ktorom ste prvýkrát videli veveričku naživo.

Ak v zbieraní a spisovaní budete pokračovať pravidelne, o niekoľko rokov získate skutočne cenný majetok, ktorý vám v ťažkých chvíľach pripomenie to, čo je v živote skutočne dôležité – mať pekný vzťah a zážitky so svojimi deťmi, blízkymi, rodinou.

mať pekný vzťah a zážitky so svojimi deťmi, blízkymi, rodinou
0 0 hlasov
Hodnotenie článku