Ako zberať a využívať dažďovú vodu

Ako zberať a využívať dažďovú vodu

Klimatológovia varujú pred klimatickými obrovskými zmenami, ktorých súčasťou budú zvýšené teploty a najmä nedostatok pitnej vody. Dokonca v oblastiach, kde na to donedávna neboli zvyknutí. Aj to je dôvod, prečo by sme mali začať využívať efektívnejšie dažďovú vodu a neplytvať tak pitnou vodou. Ďalším dôvodom je hospodárnosť, ktorá nám pomôže znížiť náklady a investovať ušetrené eurá do niečoho iného. Ako ale zberať a využívať dažďovú vodu?

Na čo sa môže používať dažďová voda

Už mnoho výskumov sa zaoberalo tým, či je možné vôbec dažďovú vodu využívať, hlavnou obavou boli najmä kyslé dažde. Výsledky ukázali, že v niektorých prípadoch sa to dokonca javí ako lepšia alternatíva v porovnaní s pitnou vodou. Kde teda môžeme dažďovú vodu použiť? Najčastejšie sa používa dažďová voda na zalievanie v záhrade, práve tu je ešte vhodnejšia ako pitná voda, ktorá obsahuje chlór a iné minerály, ktoré rastlinám môžu uškodiť.

Ďalšie využitie nájde dažďová voda pri splachovaní WC, umývaní auta či pri praní. Kvalitu dažďovej vody zberanej cez odkvap však ovplyvňuje aj povrch strechy – ak máte na streche betónové či keramické tašky, nemusíte sa ničoho obávať, pri plechovej streche si treba dávať pozor na odlupujúci sa náter a v prípade, že máte asfaltovú strechu, neodporúčame ju používať na zalievanie v záhrade.

Kde teda môžeme dažďovú vodu použiť?

Ako zbierať dažďovú vodu

Najjednoduchším aj najlacnejším riešením, ako zbierať dažďovú vodu, je napojenie suda k odkvapu. Tu je však nevýhoda toho, že sud nemôže byť prikrytý, a tak do neho môžu napadať listy alebo sa tu môžu vo veľkom množiť komáre. O niečo nákladnejším, no precíznejším riešením je použiť sud s vrchnákom, ktorý na odkvap napojíte pomocou zberača dažďovej vody. Ten býva zväčša vybavený aj poistkou, ktorá zabráni, aby voda z nádoby pretiekla.

Ako ale dostanete vodu zo suda preč? Možností je hneď niekoľko, prvým z nich je umiestniť sud na podstavec a potom si z neho vodu „čapovať“ do krhly či inej nádoby. Rafinovanejšími riešeniami je vybudovať samospád, ktorý rozvedie vodu podľa potreby po záhrade alebo si zakúpiť čerpadlo. Ešte drobné upozornenie, zachytávania dažďovej vody v nadzemnej nádobe však nie je určené na celoročné používanie. Aj preto je vhodné, keď sud pred príchodom prvých mrazov vypustíte.

Ako zbierať dažďovú vodu

Na komplikovanejšie systémy myslite vopred

Dažďovú vodu dokážete použiť aj na splachovanie či pranie, v takomto prípade však postaviť sud pod odkvap nestačí. Sú potrebné sofistikovanejšie riešenia, obľúbeným je vybudovanie podzemnej nádrže a samostatného rozvodu na dažďovú vodu v domácnosti, ktorým ju dostaneme tam, kam chceme – na toaletu či do kúpeľne. Pri tomto riešení sú však potrebné stavebné úpravy, preto je na zbieranie dažďovej vody dobré myslieť už pri samotnej výstavbe nehnuteľnosti. Ak ale chcete polievať „iba“ záhradu, vystačíte si s nadzemnou nádobou v podobe suda napojeného na odkvap.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
5 x desiata do školy, ktorá deťom určite zachutí
5 x desiata do školy, ktorá deťom určite zachutí