Ktorá paprika ukrýva najväčšie bohatstvo?

Zelená, žltá, červená…

Ktorá paprika ukrýva najväčšie bohatstvo?

Pokiaľ ide o vitamín C, paprika je kráľovská zelenina. Obsahuje ho najviac zo všetkých zeleninových druhov. A pokiaľ chcete pre svoje telo to najlepšie, určite sa vám oplatí vybrať tú „správnu“ farbu.

Papriky okrem vitamínu C obsahujú aj veľa karotoneidov. Tie dokáže naše telo využiť na výrobu vitamínu A. Áčko v našom tele podporuje tvorbu kolagénu, a tým nám pomáha udržiavať mladistvý, svieži vzhľad. Zároveň podporuje A vitamín zdravie očí a kvalitu obranných mechanizmov nášho imunitného systému.

Papriky podľa farieb

Žltá, oranžová, zelená či červená… Papriky vyzerajú na tanieri úžasne. Tieto povzbudzujúce farby ocenia všetci milovníci dobre vyzerajúceho jedla. Veď nenadarmo sa hovorí, že jeme aj očami.

Ako však vybrať tú „správnu“ farbu papriky z hľadiska výživy?

Zelená paprika

Zelené papriky sú vlastne nezrelé. Obsahujú predovšetkým veľa zeleného farbiva chlorofylu. Chlorofyl prakticky dominuje nad ostatnými látkami v plode. Preto je zelená paprika skôr atraktívnym doplnkom na tanieri, naše telo z nej však nezíska tak veľa prospešných látok.

Zelená paprika

Žltá paprika

Žlté papriky sú poklady pre zrak. Obsahujú luteín a zeaxantín. Tieto látky chránia oči pred rôznymi ochoreniami, ako je napríklad makulárna degenerácia. Toto ochorenie sietnice prichádza vekom a prejavuje sa napríklad sivou škvrnou, ktorá bráni vo výhľade.

Práve žltá paprika v jedálničku je skvelá forma prevencie.

Oranžová paprika

Žiarivá farba oranžovej papriky vám zlepší náladu aj počas toho najsychravejšieho dňa. Ba čo viac, oranžové papriky sú bohaté na látky, ktoré zlepšujú kondíciu pľúc. Alfa- a gamakarotén totiž udržiava pružnosť pľúcneho tkaniva, ale aj kože. Ideálna kombinácia s prechádzkami na čerstvom vzduchu a cvičením.

Kto by nechcel mladistvý vzhľad, pružné pohyby a zdravé pľúca aj vo vyššom veku?

Červená paprika

Červené papriky sú spravidla úplne dozreté plody. Vďaka tomu sa v nich stihlo vytvoriť a uložiť oveľa viac betakaroténu ako v nezrelých zelených plodoch.

V červenej paprike sa nachádza aj lykopén, ktorý preventívne chráni naše telo pred vznikom viacerých druhov rakoviny.

Ďalšie látky, ktoré stoja za zmienku, sú kyselina listová a pyridoxín. Prospešne vplývajú na náš nervový systém a prispievajú k správnej regulácii hormonálneho systému.

Surové či varené?

Najviac benefitov získame zo surovej papriky, ktorú dôkladne rozžujeme. Vyberáme sviežu papriku s pevnou šupkou. Vo vädnúcej, zvrásnenej papriky rapídne klesá obsah Céčka.

Papriku však môžeme aj zľahka a krátko opiecť či pripraviť na pare. Rozvarená alebo obhorená paprika stráca okrem krásnej farby a tvaru aj množstvo látok prospešných pre naše zdravie.

Dobrý tip: Aby sme zachovali čo najviac vitamínu C, papriku hneď po nakrájaní presunieme na rozhorúčenú, zľahka premastenú panvicu. Necháme ju len krátko (niekoľko sekúnd) opražiť a ihneď ju z rozhorúčenej panvice presunieme do misy či na tanier.

Najviac benefitov získame zo surovej papriky
0 0 hlasov
Hodnotenie článku