Zariaďte si spálňu minimalisticky

Zariaďte si spálňu minimalisticky

Bude sa vám ľahšie vstávať aj upratovať

Hľadáte tipy na minimalisticky zariadenú spálňu? Ste na správnej adrese! Niekedy stačí naozaj minimálna zmena a ľahšie zaspávanie, hlbší spánok či jednoduchšie vstávanie máte zaručené. Ako si teda spálňu zariadiť minimalisticky, nenáročne a ekonomicky?

1. Kvalitná posteľ

Logicky, posteľ by mala byť stredom vášho spálňového vesmíru. Nemala by však byť v strede miestnosti (iba v prípade, že má vysoké čelo). Psychologicky totiž potrebujete mať za hlavou niečo, čo vás podvedome ochráni počas spánku – ideálne pevná stena. Nohy by nemali smerovať ku dverám, ideálne kolmo na dvere a tak, aby ste na ne z postele videli. Pri kúpe postele nešetrite – rovnako ani pri kúpe matraca. Strávite na nej minimálne tretinu, možno aj polovicu života, tak by mala byť naozaj pohodlná a bezpečná.

2. Spálňa nie je skladisko

Ak máte pod posteľou úložný priestor, využívajte ho na to, na čo je primárne určený – na náhradnú posteľnú bielizeň, zimné periny či vankúše. Cestovné kufre či sezónne oblečenie, alebo v horšom prípade zbytočnosti, ktoré je vám ľúto vyhodiť, pod posteľ nepatria! Rovnako sa snažte mať v spálni iba oblečenie, ktoré aktuálnu sezónu nosíte. Investujte radšej do kvalitnej vstavanej skrine na chodbu alebo úložného priestoru do garáže či do pivnice. Neporiadok, hoci ho na prvý pohľad nevidíte, môže negatívne ovplyvniť spánok!

3. Svetelné podmienky

Osvetlenie vytvára atmosféru. V spálni by ste mali mať minimálne 2 druhy – stropné svietidlo s jasnejším svetlom (ideálne s teplým nádychom), ktoré využijete v zimnom období skoro ráno) a večerné svietidlo, intímne, ktoré vás odprevadí do postele, pri ktorom môžete prebaliť či nakŕmiť dieťa alebo si pokojne aj čítať knihu. Voľte však osvetlenia s teplým svetlom (červené spektrum). Chladné modré svetlo tlmí tvorbu melatonínu, hormónu spánku, a môže spôsobiť problémy so zaspávaním.

4. Textílie

Ak netrpíte alergiami, stavte na pohodlie v podobe zatemňujúcich závesov. Vďaka nim budete spať výdatnejšie a zobudíte sa svieži a plní energie. Svetlá z ulice (ak bývate v meste) sú skutočne rušivým elementom, hoci si to na prvý pohľad nemusíte uvedomovať. Doprajte si tiež kvalitnú posteľnú bielizeň, ideálne bez vzorov a iných motívov, ktoré zbytočne stimulujú zrak. Voľte prírodné odtiene a prírodné materiály (napríklad ľan, hodváb či biobavlnu).

5. Rastliny

Kedysi boli izbové rastliny v spálni úplné tabu – v noci (po tme) totiž namiesto kyslíka produkujú oxid uhličitý. V skutočnosti však pre ľudský organizmus prinášajú viac pozitív ako negatív, aj v spálni – vyberte si izbovky s okrúhlymi listami, ktoré harmonizujú priestor.

vyberte si izbovky s okrúhlymi listami, ktoré harmonizujú priestor

6. Zbytočnosti preč

Na nočnom stolíku by mala stáť len lampa, maximálne kniha, hodiny a pohár s vodou. Telefóny nechajte v inej miestnosti, zobúdzajte sa na obyčajný budík. Elektrický smog tiež negatívne ovplyvňuje spánok. Žiadne sošky ani sentimentálne dekorácie do spálne nepatria – vďaka tomuto zvyku si tiež uľahčíte upratovanie.

Nová spálňa na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku