Vypestujte si tie najchutnejšie paradajky

Vypestujte si tie najchutnejšie paradajky

Ako vysievať a rozsádzať

Tie najchutnejšie paradajky rastú na rastline, ktorú ste si sami dopestovali. Súhlasíte? Práve marec je mesiacom vysievania a starostlivosti o mladé priesady. Tak poďme na to. Postaráme sa o budúcu úrodu na jednotku.

Paradajky patria medzi obľúbené letné plody, ktoré si túži dopestovať aj úplný začiatočník alebo rekreačný záhradkár. Máte možnosť nakúpiť si v máji predpestované priesady a rovno ich vysadiť do pôdy. Ak ste sa rozhodli pre možnosť vypestovať si vlastné rastlinky zo semienok, toto je váš sprievodca krok za krokom:

Paradajky vysievame v marci

Ideálne obdobie na vysievanie rajčiakov je polovica marca. Používame výsevný substrát, ktorý má vhodnú konzistenciu a neobsahuje zárodky burín. Miešame ho s pieskom v pomere 3:1 (menší diel piesku).

Vďaka tomu sa výsev ľahko kropí a následne zalieva. Substrát zmiešaný s pieskom totiž vodu rýchlo saje. Prítomnosť piesku navyše minimalizuje hnilobné procesy v prípade, že by ste to so zalievaním omylom prehnali.

Osvedčilo sa nám semená rajčiakov vysievať do spoločnej nádoby s vrchnákom, napríklad do plastového minipareniska. Ak radi improvizujete a vysádzate do rôznych nádob, prekryte výsev aspoň vreckom, fóliou alebo bielou textíliou.

Osivo jemne zatlačíme do substrátu, prípadne semienka zľahka zasypeme tenkou vrstvičkou perlitu a kropíme rozprašovačom. Rajčiaky klíčia pri teplote okolo 20 – 22°C.

Pozor na plesne a vyťahovanie priesad

Hneď, ako sa začnú drať von mladé rastlinky, plastový kryt odstráňte, aby mali dostatok svetla i vzduchu. Zároveň už ocenia o čosi nižšiu teplotu, než to bolo pri klíčení. Počas dňa ich pokojne otužujte na slniečku a vetríku, v noci by mala teplota klesnúť, no maximálne na 8 až 10 °C.

Dávajte pozor, priesady pri vysokej teplote a nedostatku svetla zostávajú tenučké a vysoké. Hovoríme, že sa vyťahujú.

Rozsádzanie priesad alebo pikírovanie

Keď sa vytvoria na mladých semenáčikoch pravé lístky (čiže už majú dva klíčne lístky, a začnú sa vytvárať ďalšie listy, ktoré už majú typický tvar pre danú odrodu), je čas rajčiaky rozsádzať do samostatných nádob.

Používa sa termín pikírovanie. Mladé rastlinky opatrne napríklad pomocou nožíka alebo prstov oddeľujeme a vysádzame do pripravených nádob hlbšie, ako rástli pôvodne. Zasypeme ich substrátom až do výšky klíčnych lístkov.

Používame na to zakoreňovače s priemerom 8 až 12 cm. Mnohí ľudia využívajú na predpestovanie rajčiakov poháriky od jogurtov. Na ich dne robia dierky na odtekanie prebytočnej vody.

Praktický rada: Mladé rajčiaky presádzame do záhradného substrátu, ktorý už obsahuje aj potrebné živiny pre ich zdravý rast. Výsevné substráty sú na živiny chudobné, a preto ich využívame skutočne len na výsevy a klíčenie rastlín.

Starostlivosť o priesady rajčiakov

Priesady chránime pred mrazmi a teplotami nižšími ako 8°C. Dbáme, aby mali dostatok svetla a primeranú zálievku.

Čím sú rastliny väčšie, tým viac vody spotrebujú. Najkritickejšie je obdobie koncom apríla a začiatkom mája. Vtedy už bývajú priesady rajčiakov pomerne veľké, nádoby zaplnili koreňovou sústavou. Teploty počas dňa sú vysoké a výrazné je aj odparovanie vody listami. V tomto období spotrebujú priesady rajčiakov skutočne veľa vody.

Pripomienka: Nenechajte sa však pomýliť. Hoci býva počas dňa teplota vzduchu pomerne vysoká, stále hrozia nočné mrazy. Preto priesady poctivo zalievame, aby počas dňa nevädli, no v noci ich naďalej chránime pred zimou.

Vysádzanie rajčiakov na záhony

Do voľnej, dobre vyhnojenej pôdy, presádzame rozrastené priesady až v druhej polovici mája. Vyhĺbime dostatočne veľkú jamu a rastliny zahrabávame až po prvé listy.

Náš tip: Ak ste neaplikovali na celý záhon maštaľný hnoj, pri vysádzaní môžete rastliny zasypať dobre vyzretým kompostom.

Už pri vysádzaní myslíme na to, že tyčové odrody budú potrebovať oporu. Ihneď tyče k rajčiakom zapichujeme tak, aby sme nepoškodili ich korene. A postupne, ako rastliny rastú, vyväzujeme ich a zalamujeme drobné výhonky z „pazušiek“.

Listy, ktoré by sa opierali o zem, počas suchého, teplého dňa opatrne odstránime. Inak hrozí, že by počas daždivých dní boli vstupnou bránou pre plesne.

Vysádzanie rajčiakov na záhony
0 0 hlasov
Hodnotenie článku