Vyberáte detskú postieľku?

Vyberáte detskú postieľku?

Poradíme vám!

Už sa tešíte, ako si prinesiete domov z pôrodnice malý voňavý balíček. Pomaly finišujete prípravy a obzeráte sa po postieľke? Máme pre vás pár rád, na ktoré je dobré pred kúpou tohto prvého detského nábytku myslieť.

S výberom detskej postieľky je to ako so všetkým ostatným – toľko možností až je niekedy ťažko vybrať. Farby, materiály, dizajny, všetko sú to dôležité atribúty, ale predsa len najdôležitejšie je, aby spĺňala postieľka pár základných dôležitých parametrov. Všetko navyše sú bonusy, ktoré vám prinesú radosť prípadne uľahčia manipuláciu s bábätkom.

Základné parametre

1. nezávadnosť – dbajte na to, aby postieľka bola vyrobená z nezávadných materiálov. Kvalitný hladký výbrus, nezávadné farbivá, komponenty a lepidlá. Bábätká skúmajú priestor okolo seba predovšetkým rukami a ústami, preto je veľmi dôležité dbať na to, aby sa nedostali k žiadnym zdraviu škodlivým materiálom, prípadne chemikáliám. Vyhnite sa preto nákupu lacných kúskov cez internet napríklad z Číny.

2. bezpečnosť – postieľka musí byť stabilná a bezpečná. Zaoblené rohy, dostatočné rozostupy medzi tyčkami, pevná konštrukcia. Odporúčame siahať po kvalitných produktoch s certifikátmi, aby ste sa vy ani vaše bábätko na nich neporanili.

3. komfort – pre kvalitný spánok, je nevyhnutný aj dostatočný priestor a pohodlný matrac. Väčšina postieľok má rozmer 60 x 120 cm, existujú aj varianty 70 x 140 cm. Čím väčšia, tým lepšia. Myslite aj na to, že ak si vyberiete postieľku v atypickom rozmere, môže sa vám komplikovanejšie zháňať ďalšie príslušenstvo (matrace, plachty, poťahy proti premočeniu…).

Rovnako ako pri výbere skeletu, dbajte na nezávadnosť zloženia matracu. Bábätko s ním bude mať blízky kontakt, preto by mal byť vyrobený z kvalitných hypoalergénnych materiálov.

postieľka musí byť stabilná a bezpečná

Bonusy

Najdôležitejšie faktory pri výbere postieľky máme za sebou a teraz prichádzajú na rad ďalšie možnosti a výhody.

Nastavenie výšky

Nastavenie výšky u postieľky vám zjednoduší manipuláciu obzvlášť pri najmenšom bábätku. Nebudete sa musieť pri každom výbere bábätka z postieľky hlboko predkláňať. Navyše, ak si plánujete postieľku prisunúť k manželskej posteli, môžete si výšku regulovať aj na základe výšky vašej postele. Štandardne majú postieľky dve až tri výškové polohy. Postupne ako bude vaša ratolesť rásť, budete výšku znižovať až po najspodnejšiu úroveň.

Odnímateľné steny

Odnímateľné bočnice sú výhodné hlavne pre rodičov, ktorí plánujú postieľku pristaviť k manželskej posteli. Postieľky, ktoré majú bočnice pevné, mávajú štandardne v strede jednej z nich vyberacie tyčky, cez ktoré si bábätko keď už je väčšie môže samo vyliezať a vliezať do postieľky.

Baldachýn/moskytiéra

Baldachýn nieje len estetický doplnok, v letných mesiacoch môže poslúžiť ako ochrana bábätka pred dotieravým hmyzom a zabezpečiť mu tak nerušený odpočinok.

Rastúce postieľky

Na trhu nájdete aj veľmi pekné a kvalitné rastúce postieľky, ktoré môžu vašu ratolesť sprevádzať až do predškolského veku. Postupným prestavovaním postieľky, získate väčšiu detskú posteľ, prípadne sedačku dokonca už existujú aj variácie, že si z pôvodnej detskej postieľky postavíte iný detský nábytok.

Prebaľovací pult/komoda

Miesto, kde máte všetko čo potrebujete pokope je tiež šikovným pomocníkom a existujú postieľky, ktoré už obsahujú tieto vychytávky. Ich nevýhodou je, že potrebujú trošku viac priestoru.

 Prebaľovací pult

Kolísky, koše a krabice

Sú veľmi trendy, ale od chvíle keď sa bábätko začne viac pohybovať a sadať si treba zvýšiť ostražitosť, aby náhodou cez bočnice neprepadlo.

Aj keď sa bábätku určite bude mimoriadne páčiť pri vás vo vašej posteli, určite oceníte, ak si zamiluje aj svoju vlastnú postieľku a všetci si tak doprajete pohodový odpočinok.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku