Máte pocit, že ste vyskúšali už naozaj všetko, no usadený vodný kameň z dvierok sprchovacieho kútu sa tam tvrdohlavo drží stále? Nepomáha agresívna chémia ani čarovné čistiace prostriedky z drogérie, ktoré sa na vás valia z každej reklamy? Vyskúšajte to, čo máte určite doma v kuchyni – ocot. A výsledok vás prekvapí!
Ocot dokáže byť veľmi agresívny, pomer, v ktorom ho používate na čistenie skla, keramiky a plastov by mal byť 1:1 v zriedení s vodou (1 dielik octu + 1 dielik vody = 2 dieliky všemocného čistiaceho prostriedku). Takýto čistič môžete používať aj na umývanie toalety, kuchynského drezu, mastných fľakov na smaltovanom sporáku či na leštenie okien. Keďže dokáže eliminovať aj nepríjemný zápach, hodí sa tiež na čistenie chladničiek a odpadu.
Ako na to?
Čistič prelejte do nádobky s rozprašovačom (ak v nej predtým bol chemický prípravok, dôkladne ju umyte a nechajte otvorenú dlhší čas, aby aj zvyšky „vyprchali“). Naneste ho zanesené miesto, ktoré ste predtým umyli čistou vodou a nechajte 15 minút pôsobiť. Zmyte najväčšie nečistoty a postup opakujte. Nechajte pôsobiť maximálne 15 minút, nie dlhšie. Ak by octová voda zaschla, zaschne v podobe rozpusteného vodného kameňa, teda bude pôsobiť ako biely film, ktorý musíte zase prácne rozpustiť. Snažte sa miesto zbytočne nedrhnúť, skôr opakujte postup s nanášaním a opatrným zotieraním až kým všetky nánosy neodstránite.
TEMOtip: Ak chcete vyčistiť sprchovú hlavicu, stačí do ju ponoriť do vedierka s octovým čističom alebo trochu preliať do nepriepustného sáčku a gumičkou zaviazať okolo hlavice. Takto môžete čistič nechať pôsobiť aj 30 minút. Aby ste však batériu nepoškodili, vždy najskôr na malom kúsku skontrolujte, ako na použitie octu reaguje.
TOTO NIE! Ocot nikdy nepoužívajte na čistenie nových spotrebičov, ktoré sú ešte v záruke (a aj pri tých starších by ste si mali dávať pozor). Mnohí ním radi čistia nové varné kanvice či práčky a potom sú prekvapení, že im pri reklamácií príde zamietavé stanovisko – že si poškodenie prístroja spôsobili sami. Ocot je totiž veľmi silný čistič a je možné, že pri odstraňovaní vodného kameňa poškodí aj materiál. Preto s ním treba narábať obozretne a nikdy ho nepoužívať v príliš silných koncentráciách.
Domáci octový čistič používajte iba v dôkladne vetraných miestnostiach. V žiadnom prípade nečistite nič v prítomnosti detí, výrazný zápach môže spôsobovať nevoľnosti a bolesti hlavy.