Vianočné vanilkové rožteky

Recept: Vianočné vanilkové rožteky

Krehké, lahodné, vanilkové s jemným nádychom orieškov, dokonalo rozpúšťajúce sa na jazyku. Takto by mali vyzerať vanilkové rožteky v predstavách mnohých vianočných maškrtníkov. Toto chutné pečivo sa výborne hodí k šálke horúceho čaju a patrí mu neodmysliteľné miesto v zozname koláčikov, ktoré by nemali na štedrovečernom stole chýbať. Upiecť dobré vanilkové rožteky je však tak trochu umenie, našťastie sme si pre vás pripravili osvedčený recept. Ako na to?

Čo potrebujeme na vanilkové rožteky

  • 250 g hladkej múky
  • 250 g polohrubej múky
  • 200 g zomletých vlašských orechov
  • 140 g práškového cukru
  • 420 g tradičného masla
  • jadro z vanilkového lusku

Ako pripraviť vanilkové rožteky

1. Pripraviť cesto na vanilkové rožteky je pomerne jednoduché – vo veľkej mise si vymiešame hladkú a polohrubú múku, najemno zomleté orechy, zmäknuté maslo, vyškrabané jadro z vanilkového lusku a práškový cukor.

2. Misu prikryjeme – tanierom, alobalom alebo potravinovou fóliou – a cesto necháme odpočívať v chladničke do druhého dňa. Buďte trpezlivý a nesnažte sa tento krok uponáhľať.

3. Cesto si na pomúčenej doske vyvaľkáme, odrežeme z neho asi centimeter hrubý pásik, z ktorého urobíme dlhý šúlok. Z neho odrežeme približne 5 cm dlhý kúsok a ohneme do tvaru rožteka.

4. Plech si vystelieme papierom na pečenie, uložíme naň rožteky a dáme piecť približne na 10 minút do rúry vyhriatej na 170 °C.

5. Vanilkové rožteky vyberieme z rúry, necháme na plechu vychladnúť približne 4 minúty a ešte trochu teplé ich obaľujeme v zmesi práškového a vanilkového cukru.

Tempo tip: Ak sa vám nechce vanilkové rožteky šúlať, na trhu nájdete aj špeciálnu formu na pečenie práve v tvare rožtekov. Do nej cesto iba natlačíte a toto obľúbené vianočné pečivo upečiete priamo v nej. V prípade, že je táto forma silikónová, nemusíte ju dokonca ani vymastiť.

Všetky recepty z kalendára nájdete tu: https://www.temponabytok.sk/adventny-kalendar-receptov/

Adventný kalendár receptov
0 0 hlasov
Hodnotenie článku