zápach z práčky

Viete, ako sa zbaviť nepríjemného zápachu z práčky?

Už sa vám stalo, že ste ucítili z práčky nie práve najvoňavejší závan? Prípadne sa vám zdá bielizeň po vypratí málo svieža? Možno máte zanesenú práčku.

 

 

Časté pranie pri nižších teplotách, zrýchlené programy, aviváže a aj pracie prášky, to všetko sú svojím spôsobom prostriedky, ktoré vedia v útrobách práčky narobiť poriadnu šarapatu. Nehovoriac o tom, že ak sa tesniaca guma poriadne nevysuší, ľahko sa stane úrodnou pôdou pre baktérie a plesne.

Našťastie sa dá týmto nepríjemnostiam pomerne ľahko predchádzať. A aj keď ste sa spamätali trošku neskôr, stále existujú jednoduché cesty ako nežiadaný problém odstrániť.

 

Ako zabrániť zápachu z práčky? Dôležitá je prevencia!

Ako vždy, aj v tomto prípade je najlepšia prevencia. Ideálny spôsob, ako predísť problémom, je poriadna starostlivosť o práčku. Ak máte v obľube krátke a rýchle programy, majte na pamäti, že vhodné je aspoň raz za čas zvoliť aj programy s teplotou nad 60 stupňov – ideálne až nad 95 stupňov. Vyváracie programy môžeme využiť napríklad pri praní posteľnej bielizne, či uterákov (samozrejme sa riaďte vždy etiketami – rozhodne nevyvárajte flanel, vlnu, hodváb a podobne).

Naše staré mamy s obľubou do prania pridávali lyžičku sódy bikarbóny alebo ocot. Rozhodne sa týchto babských receptov nemusíte báť. Sóda zmäkčuje vodu a hovorí sa, že sa s jej použitím bielizeň krajšie vyperie a je jemnejšia na dotyk. Ocot dezinfikuje a eliminuje pachy. Nemusíte sa báť, že vám po ňom ostane octový odór – bielizeň budete mať naozaj čistú a voňavú. Sódu ani ocot nepoužívajte v nových práčkach!

Samozrejmosťou je poriadne vysušenie práčky, odporúčame ju nechávať otvorenú a dbať na to, aby aj dávkovač na pracie prostriedky vždy poriadne vyschol a a neostali v ňom žiadne zvyšky vody, pracieho gélu, prášku, či aviváže. Buď ho nechajte tiež otvorený, prípadne ho úplne vysuňte a dosucha vytrite handričkou.

 

Ako čistiť práčku?

Ak ste prevenciu trošku zanedbali, stále máte šancu dať ju do poriadku. V dnešnej dobe existuje na trhu veľké množstvo prostriedkov – kryštalická sóda, špeciálne „savo“, alebo môžete vyskúšať už spomínaný ocot. Značkoví výrobcovia spotrebičov ponúkajú tiež špeciálne čističe priamo pre práčky svojich značiek.

ako správne čistiť práčku


Väčšinou si na obale prečítate, že sa ich oplatí používať aspoň raz mesačne. Pri ich používaní vždy dôkladne dodržujte návod.

Pri jednoduchšom znečistení staršej práčky si vystačíte aj s domácimi receptami: Celý liter obyčajného octu nalejeme do dávkovača a spustíme vyvárací program. Do bubna môžeme hodiť staršiu bavlnenú handru, prípadne froté uterák. Ak sa vám ocot nezdá dostatočne silný, môžete vyskúšať aj staré dobré savo. Po jeho použití odporúčame práčku ešte 2x vyvariť naprázdno, aby ste predišli poškodeniu bielizne pri ďalšom praní.

Pre tých, ktorí majú radi radšej prášky a tablety, je ponuka v drogériách naozaj široká – po ich použití tiež odporúčame práčku pustiť aspoň na jeden rýchly program naprázdno. Nezabudnite ju nakoniec vždy nechať vysušiť.

Kúpeľne za skvelé ceny na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku