Žehlenie štandardne nepatrí medzi obľúbené domáce práce. Navyše, ak žehlička nie je v dobrom stave, vie nám našu námahu ešte značne znepríjemniť. Aby sme sa vyhli znečisteniu žehlenej bielizne vodným kameňom či pripáleninami, je nevyhnutné sa o žehličku poriadne starať. Máme pre vás pár tipov, ako na to.
Prevencia
Ako vždy platí, že lepšie ako problém riešiť, je mu predísť. Aby sme predišli problémom so žehličkou, je vhodné dbať na nasledovné body:
1. Poriadne si prečítať návod od žehličky a narábajte s ňou podľa manuálu.
2. Žehliť len bielizeň, ktorá má na štítku označenie, že sa žehliť môže a nastaviť odporúčanú teplotu, aby sme ju nespálili. Zvlášť pri umelých materiáloch sa oplatí byť pri žehlení opatrný.
3. Do naparovacej žehličky používať vhodnú vodu – ideálne prevarenú, nie destilovanú. Predídete tak tvorbe vodného kameňa, nečistôt a usadenín. Ak používate vodu z vodovodu bez ďalších úprav, vždy po dožehlení prebytočnú vodu vylejte.
4. Žehličku je vhodné vždy po použití vyčistiť.
Čistenie
Najväčším nepriateľom žehličky je vodný kameň a pripáleniny. Rovnako, ako vedia poškodiť bielizeň, môžu zničiť aj samotnú žehličku.
Vodný kameň
Niektoré nové šikovné žehličky už majú zabudovaný vlastný systém na odstraňovanie vodného kameňa. Naparovacie žehličky, ktoré tento systém nemajú, zbavujeme vodného kameňa nasledovne. Vždy po žehlení vypustite zo žehličky paru, niekoľkokrát s ňou potraste a nakláňajte ju do strán, aby ste zo žehličky dostali von všetku prebytočnú vodu aj s kúskami kameňa.
Ak je to s kameňom horšie, nechajte pôsobiť špeciálny čistiť na žehličky. Dajte pozor, nech vám tekutina nenatečie do žehličky. Keď vodný kameň „vyšumí“, nádobu žehličky prepláchnite a žehličku nechajte poriadne vysušiť.
Pripáleniny
Tvrdým orieškom sú aj pripáleniny. Okrem poškodenia látky, ďalšej bielizne vedia zničiť aj žehliacu plochu žehličky. Pri pripáleninách je ideálne zasiahnuť okamžite. Hrubšie pripáleniny odstráňte pomocou noža alebo plochej varechy ešte skôr, ako stihne žehlička vychladnúť.
Po jemnom vychladnutí žehličky môžete vyskúšať na dočistenie alobal, poslúži nám ako ultrajemná „drôtenka“ – tento tip však používajte iba na starých žehličkách bez teflonovej alebo inej špeciálnej vrstvy. Pokrčeným alobalom postupne zbavujeme nečistôt ešte teplú, nie však už horúcu plochu žehličky jemnými, krúživými pohybmi.
Posledných nečistôt žehličku zbavíme zubnou pastou alebo octom. Zubnú pastu si nanesieme na suchú handričku a znovu krúživými pohybmi odstránime posledné nečistoty.
Pripáleniny je možné zlikvidovať aj octom – namočíme handričku do octu a studenú žehličku na ňu položíme minimálne na hodinu, po rozpustení nečistoty umyjeme. Trochu drastickejšia metóda je odstraňovanie pripálenín kuchynskou soľou, treba byť pri nej mimoriadne opatrní, pretože hrozí, že spolu s pripáleninou „zlikvidujete“ aj žehličku. Postup čistenia je nasledovný – na starú látku nasypeme klasickú kuchynskú soľ a jemne po nej prechádzame nahriatou žehličkou, až pokiaľ sa nám pripáleniny neodrobia, môžeme si prípadne pomáhať a odstraňovať ich mechanicky plochou varechou.
Ak sa vám domáce recepty nepozdávajú, v obchodoch zoženiete aj špeciálne vysoko účinné prípravky na čistenie žehličiek.
S čistou žehličkou pôjde vaše žehlenie hladko, bielizeň bude čistá a voňavá a určite vás aj samotné žehlenie bude baviť viac.