Avokádový chlebík s vajíčkom

RECEPT: Avokádový chlebík s vajíčkom a praženými slnečnicovými semienkami

Avokádo je skvelá pochúťka, ktorá sa dá pripraviť na XY spôsobov. Má však jednu nevýhodu – obdobie správnej zrelosti, teda to, kedy je tak akurát, ani mäkké, ani tvrdé, trvá naozaj krátko. Vyskúšajte si s nami pripraviť tieto jednoduché chlebíky, ktoré potešia na raňajky alebo aj ako pohostenie pre nečakanú návštevu. Ako teda na avokádový chlebík?

Potrebujete:

4 krajce ražného chleba

2 vajíčka (ideálne domáce alebo z voľného výbehu)

1 avokádo

slnečnicové semienka (vylúpané)

citrón

ocot

čili

soľ (hrubozrnnú)

tekvicový olej

Postup:

1. Vajcia vytiahnite z chladničky aspoň 30 minút pred prípravou tohto jedla. V malom kastróliku nechajte zovrieť vodu. Kvapnite do nej pár kvapiek octu a pridajte štipku soli. Keď začne vrieť (nemusí vrieť silno, stačí mierne bublinkovať), vložte do nej vajcia izbovej teploty. Varte približne 9 minút. To zabezpečí, že bielok bude tuhý, rovnako okraje žĺtka a stred sa bude len náznakom roztekať.

2. Vajcia po uvarení schlaďte prúdom studenej vody, nechajte mierne vychladnúť a olúpte.

3. Pripravte si avokádo: očistite ho pomocou noža a vidličkou ho mierne roztlačte. Pridajte štipku sušeného čili, trošku soli a pár kvapiek citrónovej šťavy.

4. Ražný chlebík je tuhší ako bežný pšeničný chlieb. Nezľaknite sa preto pri kúpe, že ste si omylom kúpili starší kúsok. Chlebík nakrájte na krajce hrubé asi 1,5 centimetra. Vložte ich do rúry vyhriatej na 200 stupňov na 3 minúty. Následne zvoľte funkciu gril a chlebíky grilujte ďalšie 2 minúty. Ešte horúce chleby pokvapkajte olivovým olejom, pridajte avokádo a vajíčko nakrájane na kolieska.

5. Vylúpané slnečnicové semienka opečte krátko na suchej panvici. Presypte ich do misky a pokvapkajte tekvicovým olejom a posypte hrubozrnnou soľou. Premiešajte a touto zmesou posypte hotové chlebíky. Ihneď servírujte.

TEMPOtip: Tento recept je výbornou záchranou aj v prípade, že vám zostal starší chlieb a potrebujete ho spotrebovať. Namiesto ražného môžete použiť hocijaký iný druh pečiva. Chlebíky chutia fantasticky aj zo špaldového kváskového, ktorý chuťou pripomína oriešky.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Ako obliekať bábätko
Ako obliekať bábätko v lete?