Ako pripraviť dieťa na príchod mladšieho súrodenca

Ako pripraviť dieťa na príchod mladšieho súrodenca?

Príchod ďalšieho člena rodiny postaví na nohy všetkých – nielen rodičov a starých rodičov, ale aj budúcich súrodencov. Ak máte doma menšie dieťa a nechcete podceniť situáciu, pravdepodobne premýšľate, ako syna či dcéru pripraviť na túto životnú zmenu. Čo by ste nemali pred príchodom druhého dieťaťa zanedbať?

Platí základné pravidlo – čím je dieťa menšie, tým neskôr by ste mu mali o príchode ďalšieho člena rodiny povedať. Nemá to nič spoločné so zatajovaním, má to skôr praktické hľadisko – deti do 18 mesiacov až dvoch rokov majú len krátkodobú pamäť, nedokážu ešte vyhodnotiť časové úseky a žijú v podstate len v prítomnosti. Preto je vhodné im aj po oznámení tejto novinky často pripomínať, že maminka pôjde do nemocnice a prinesie odtiaľ bračeka alebo sestričku. Samozrejme, nič nepokazíte, ak batoľaťu poviete o novom prírastku už po prvých týždňoch tehotenstva, pripravte sa však na to, že tomu nemusí úplne rozumieť. Pri starších deťoch zase platí, že čím skôr, tým lepšie. Deti od troch rokov sa potrebujú novým zmenám v živote dlhšie prispôsobovať. Veľa vysvetľujte, choďte aj do detailov, doprajte si dlhé maznania a dovoľte hladkať bruško, spoločne bábätku čítajte alebo mu púšťajte hudbu.

dovoľte hladkať bruško

1. Samostatné spanie

Pred pôrodom mnohí rodičia dieťa premiestňujú do samostatnej väčšej postele a postieľku prenechávajú bábätku. Ak to plánujete, urobte to v dostatočnom predstihu pred pôrodom, aby sa dieťa necítilo odstrčené a nového súrodenca nevnímalo ako votrelca vo svojej postieľke. Starostlivo dieťaťu premiestnite do novej postieľky všetky hračky, novému bábätku spoločne vyberte novú hračku a novú perinku.

2. Víkendy u babičky

Pre mnohé deti je väčšou skúškou to, že sú maminky v nemocnici na viac dní, než to, že odtiaľ prinesú súrodenca. Snažte sa deti navyknúť na čas strávený bez vás (začnite až po uplynutí osemmesačnej úzkosti), najskôr prespite u babičky spolu s ním, postupne predlžujte čas, ktorý strávi s babičkou samo, nechajte ju dieťa uložiť na poobedný spánok a nech je s ním aj po prebudení. Postupne zvládne aj celú noc. Nie je vhodné dieťa uspať a odísť – ak vás po prebudení neuvidí a pri zaspávaní ste tam boli, bude sklamané. Hoci to bude ťažké a možno sa vám to bude zdať nepredstaviteľné, vášho potomka dokáže uspať aj stará mama, sestra či manžel. Myslite však na to, že ten však bude pravdepodobne s vami počas pôrodu.

3. Žiadne veľké zmeny

Prípadné odplienkovanie, odstavenie od materského mlieka či presuny do samostatnej detskej izby zrealizujte v dostatočnom predstihu pred pôrodom alebo aspoň pol roka po pôrode, aby sa staršie dieťa necítilo nechcené, zlé a malo vás úplne celú v čase, keď vás bude veľmi potrebovať. Ak sa v rovnakom časovom období stretne napríklad učenie na nočník, váš pôrod a obdobie vzdoru, môže to byť náročné. Nič si však nevyčítajte a snažte sa si dopriať aj oddych, keď to len bude možné, načerpať novú energiu a stráviť čas len sama so sebou. Nezabudnite, že s prázdnym pohárom nikomu smäd neuhasíte.

4. Darček

Do pôrodnice si so sebou vezmite aj hračku – ideálne bábiku alebo medvedíka, ktorú staršiemu dieťatku pri návšteve dáte. Možete im vysvetliť, že sa teraz budete spoločne starať o vaše detičky, budete im dávať papať, prebaľovať ich a voziť v kočíku.

spoločne starať o vaše detičky

Čo urobiť, ak dieťa súrodenca odmieta?

Je to prirodzené, no, rovnako prirodzené je aj to, že vás to bude trápiť. Myslite však na to, že je to dočasné obdobie. Deti nenechávajte ani minútu o samote – starší súrodenec môže napríklad bábätko chcieť niekam schovať, prikryť ho plienkou a podobne a môže mu nechtiac ublížiť. V tomto prípade je na mieste iba trpezlivosť – dôkladne vysvetľujte, ale nepresviedčajte, vyhraďte si čas, ktorý strávite len so starším dieťaťom. Nezahŕňajte ho však zbytočne darčekmi či zážitkami, lebo sa môžete dostať do fáze, že bude vyžadovať stále viac.

Najcennejšia rada je úplne prostá – nemajte očakávania, nedramatizujte, buďte čo najviac pokojná. To je totiž to, čo dieťa vníma najviac. A ak to aj nepôjde podľa vašich predstáv, netrápte sa. Je to predsa len OBDOBIE.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku