Deti bilingválnych rodičov majú – čo sa týka jazyka – isté výhody. Ani nevedia ako a automaticky hovoria všetkými jazykmi, na ktoré sú od detstva navyknuté, a ktorým sú často vystavené. Deti majú mozog doslovne ako špongiu a dokážu rýchlo a efektívne nasávať informácie a vnemy zo svojho okolia. Preto, ak máte chuť rozvinúť v nich cudzí jazyk a uľahčiť im neskôr jeho osvojenie si, máme pre vás pár hravých tipov.
Učenie hrou
Učenie hrou je tou najprirodzenejšou a najzábavnejšou formou. Môžete ho aplikovať už na úplne malé bábätko a pri ukazovaní predmetov mu ich povedať aj v cudzom jazyku – ideálne však je, ak s dieťaťom komunikuje jeden partner v jednom jazyku a druhý partner výlučne v druhom jazyku. Inak môžete napáchať viac škôd ako osohu.
U väčších detí môžete jazyk zapojiť do obľúbených hier ako je pexeso, Čierny Peter, modelovanie z plastelíny či rôzne iné kreatívne hry. Na začiatok stačí ak budete pomenovávať jednoduché a známe predmety v cudzom jazyku a občas k nim môžete pridružiť aj nejakú zábavnú „povedačku“.
Čítanie
Výborným učebným nástrojom je čítanie. Jednoduché slovíčka a neskôr riekanky si deti rýchlo osvoja. Dokonca sa možno aj vy niečo priučíte, hlavne v knižkách s rôznymi druhmi zvierat. Ak máte viacero detí a staršie už vedia čítať, nie je nič lepšie ako keď svojim mladším súrodencom budú čítať práve ony.
Pesničky
Deti milujú pesničky. Rytmus a melódia je pri učení jazyka úžasnou pomôckou. Okrem toho, že si rozšírite svoj hudobný záber deti sa jednoduchou cestou naučia pesničky plné nových slovíčok a situácií. Niektoré majú dokonca choreografie, ktoré vnímanie a zapamätanie si pesničky ešte podporia.
Pustite im zahraničnú rozprávku
Ak púšťate deťom z času na čas rozprávky, zaraďte do repertoáru aj nejaké tie cudzojazyčné. Ideálne také kde sa pomaly a zreteľne a málo rozpráva a to o čo sa jedná je zrejmé aj zo situácií. Jazyk sa podvedome ukladá do pamäte a deti už nasávajú aj jednoduché vetné skladby v bežných situáciách.
Komunikácia s partnerom
Ak s partnerom ovládate nejaký cudzí jazyk, môžete si občas vyhradiť chvíľku kedy sa budete spolu baviť v ňom. Vy si trošku potrénujete a deti hneď zbystria pozornosť, že sa deje niečo nové a budú sa snažiť zapojiť. Toto je však vhodné pre staršie deti ako štyri roky, ktoré už majú základnú slovnú zásobu v krvi a nebudú sa cítiť také zmätené.
Tábory a školy
Dnes je už aj široká ponuka rôznych škôlok, škôl, táborov a dokonca aj jaslí s výučbou cudzieho jazyka. Pre mnohé deti je socializácia a automatická konverzácia v cudzom jazyku veľmi podnetná a vybuduje im otvorenosť a základné piliere k bezproblémovému neskoršiemu učeniu sa cudzej reči.