Účinky farieb v interiéri

Účinky farieb v interiéri

Akým odtieňom namaľovať steny?

Rozmýšľate, že by sa vám zišlo vymaľovať a pokukujete aj po farebných odtieňoch? Ak sa neviete rozhodnúť, možno vám trošku pomôžeme. Poďte si s nami posvieť aspoň na základné farby z psychologického hľadiska. To, že farby môžu ovplyvňovať naše rozhodnutia, pocity a vnímanie, nie je žiadnou neznámou. Niektoré sú obľúbenejšie, iné zas menej. Ich správne používanie je hotová mágia.

Biela

Biela je istota. Čistá, vzdušná, jednoduchá a hodí sa ku všetkému. Nemusíte špekulovať a interiér dotvoríte poľahky farebnými doplnkami. Navodzuje pocit úhľadnosti a poriadku. Opticky zväčší každý priestor. Ľahko sa pretrie, ak sa kdesi stena zašpiní, ale predsa len pre niekoho môže byť biela trošku sterilná nuda.

Červená

Farba krvi a vášne, navyše vzbudzuje pozornosť a evokuje odvahu a energiu. Je nápadná a viditeľná. Ak máte radi výrazné prvky je pre vás červená priam stvorená. Pamätajte však, že ide o dominantnú silnú farbu. Príliš veľká červená plocha môže interiér značne zaťažiť. Je vhodná skôr ako doplnková farba na menšie plochy alebo podkladová pod police, skrinky či nástenné dekorácie.

Oranžová

K oranžovej patrí optimizmus. Je to farba kreativity, zábavy a nezávislosti. Podporuje chuť do jedla aj do života. Navyše je výborne kombinovateľná s ďalšími farbami. Ak ste sa pre ňu rozhodli v interiéri, voľte jemnejšie odtiene. Výrazné odtiene sú vhodnejšie skôr tiež pre menšie plochy.

Žltá

Žltá je farba pohody a šťastia. Krásne rozžiari interiér a pozitívne naladí. Je to obľúbená farba u detí. Milé letné odtiene žltej sú mimoriadne vhodné na doladenie interiéru. Podčiarknu čistotu a rozveselia príbytok. Po žltej poväčšine siahajú hravé a bezprostredné typy. Dokonca podporuje chuť do jedla, hodí sa do kuchyne aj miestností, kde sa jedáva. Nie je však veľmi vhodná pre balkóny pretože je lákavá aj pre hmyz.

žltá farba v interiéry

Zelená

Zelená je farba prírody. Symbolizuje rast, život a regeneráciu. Spája sa s láskavosťou spoľahlivosťou a harmóniou. Pôsobí upokojujúco a uzdravujúco. Je veľmi vhodná do miestností kde relaxujete a potrebujete pokoj a kľud. Odporúčame jemné pastelové odtiene, ak máte chuť na výraznejšiu zelenú, skúste vzorované tapety. Súvislá silno zelená plochy by bola pre interiér veľmi ťaživá, na vzorovanej tapete však vie zelená dodať priestoru úplne novú „šťavnatú“ dimenziu.

Modrá

S modrou sa spája sloboda, potešenie a pokoj. Je mimoriadne vhodná do spální a relaxačných zón. Pri modrej sa vám bude dobre premýšľať a zrelaxujete si myseľ. Azúrové a tyrkysové odtiene sú veľmi vhodné do detských izieb. Výborne sa kombinujú s bielou a ďalšími obľúbenými detskými farbami.

Fialová

Tajomná fialová je vhodná pre citlivé a spirituálne založené typy. Podporuje prelietavosť, je vhodná na meditácie a spája sa s duchovnom. Je to pomerne ťažká farba, avšak levanduľové a jemne fialové odtiene sú miláčikom provensálskeho štýlu a hodia sa k bielemu nábytku, kvetovaným bytovým textíliám a patine.

Ružová

Ružová evokuje hravosť, detskosť a lásku. Veľmi sa hodí sa do detských izieb. Je to viac menej ženská farba, ktorá krásne zjemní interiér, pôsobí krásne čisto, upokojujúco a harmonicky.

Čierna

Elegantná čierna farba, vzbudzuje pocit sily, autority a disciplíny. Momentálne sú veľmi trendy tabuľové nátery, na ktoré je možne písať kriedou. Hodí sa do kuchyne aj chodby. Dodá priestoru vyváženosť, zakryje nerovnosti a dobre sa udržiava. U čiernej však platí menej je viac. Perfektne vyladí interiér v správnom pomere, príliš veľa čiernej však dokáže priestor opticky zmenšiť a „utopiť“.

Hnedá

Z psychologického hľadiska najmenej obľúbená farba u mužov aj žien. Príjemné zemité odtiene sú však pre interiéry ako stvorené. Dodajú priestoru šmrnc, pôsobia naturálne a jednoducho sa kombinujú s akýmikoľvek ďalšími farbami, vzormi aj štýlmi.

Sivá

Jednoduchá a nenápadná sivá nechá vyniknúť ostatné. Siahajú po nej kreatívne typy ako po dobrom základe. Paleta odtieňov sivej je prekvapivo široká a všetky sú perfektné. Ich kombináciou doslovne dokážete preprogramovať priestor.

farby na steny
Štýlové bytové doplnky
0 0 hlasov
Hodnotenie článku