čo môže ohroziť pohybový vývoj dieťaťa

Toto svojim deťom nikdy nerobte!

5 zlozvykov, ktoré môžu ohroziť ich pohybový vývoj

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Žiaľ, niekedy mu s dobrým úmyslom viac uškodí, ako pomôže. Viete, čomu by ste sa mali vyhnúť pri manipulácii s bábätkom?

 

 

Prvé týždne a mesiace života sú pre rozvoj pohybových zručností kľúčové. Bábätká by mali tráviť väčšinu času na rovnej podložke – ak ležia na chrbátiku, potrebujú dostatočne mäkký podklad, no nie taký, do ktorého sa budú zabárať. Vyhnite sa príliš dlhému pobytu vo „vajíčku“ alebo v rôznych hojdacích kreslách, v ktorých dieťa nezaujme prirodzenú ergonomickú polohu.

Ak bábätká ležia na brušku, musia byť položené na tvrdej podložke a ideálne je, ak ich necháte chvíľu bez plienky. Prospeje to nielen jemnej pokožke zadočku, ale aj správnemu pohybovému vývoju. Je mimoriadne vhodné, ak je dieťa väčšinu dňa počas bdenia oblečené ľahko – samozrejme, ak máte doma dostatočne teplo. Nič ich tak neobmedzuje v pohybe a doslova celým telom spoznávajú okolitý svet.,

 

1. Pasívne posadzovanie

Kým sa dieťa naučí správne sedieť, musí si vybudovať celú plejádu pohybových zručností – musí sa naučiť plaziť, neskôr šikmo sadať a až potom prejde do vzpriameného sedu – približne v siedmom až deviatom mesiaci veku. Dieťa by ste nemali pasívne nútiť do sedu v rôznych kresielkach či na detských stoličkách. Najskôr musia mať dostatočne spevnené chrbtové a brušné svaly, aby dokázalo zdravo sedieť samostatne.

pasívne sedenie nie je správna voľba

 

 

2. Nosenie vo vertikálnej polohe

Hoci niektoré „zlozvyky“ vyzerajú nevinne, môžu sa podpísať pod závažné zdravotné problémy vo vyššom veku. Novorodenec má z celého tela najťažšiu hlavičku. Ak ho nosíte vo zvislej polohe a pridŕžate mu iba hlavičku či chrbátik, ako sa bežne nosia väčšie deti, spôsobuje to nezdravé zaťaženie chrbtice, môže to spôsobiť skoliózu a ohroziť budúci vývoj jemnej motoriky. Deti do troch mesiacov noste výlučne v polohe klbka.

vertikálna poloha

 

 

3. Zdvíhanie širokým úchopom

Zdvíhali nás tak bežne naši rodičia, robíme to často aj my a ani netušíme, že tým vlastne našim deťom škodíme – bábätká sa totiž z postieľky či z kočíka nemajú vyberať zdvíhaním pod pazuškami. Neprirodzene to preťažuje horné končatiny, brušné svaly a tým, že dieťaťu nepodopierate hlavičku, tiež krčnú chrbticu. Dieťa z podložky vždy zdvíhajte tak, že mu podopriete zadoček aj hlavičku – tzv. nabalením.

 

 

4. Zaťažovanie zátylku

Dieťaťu sa nikdy neprihovárajte „zozadu“, spoza hlavičky. Neprirodzené zakláňanie za zvukom či vizuálnym vnemom preťažuje krčnú chrbticu a ohrozuje správny pohybový vývoj. Citlivý je najmä krk novorodenca, ktorý nechránia pevné svaly a šľachy. Pri manipulácii s „čerstvým“ bábätkom ho nikdy nechytajte za krk – namiesto toho mu jemne podopierajte hlavičku otvorenou dlaňou.

nezaťažujte zátylok

 

 

5. Vodenie za ruky

Každé dieťa je iné. Niektoré začnú skôr rozprávať, iné sú viac pohybovo zdatné. Približne do 18 mesiaca veku začnú bábätká chodiť. Nikdy sa to nesnažte urýchliť! Svojmu dieťaťu nepomáhajte postaviť sa a už vôbec ho nepokladajte do chodítok či nevoďte za ruky. Dieťa sa musí naučiť samo držať rovnováhu a správne používať svaly. Ak sa budete do jeho vývoja príliš zapájať, môže to viesť ku stagnácii – dieťa bude baviť chodiť iba s vašou pomocou, osvojí si zlozvyky (napr. prehnutie v krížovej časti chrbtice, chôdza po špičkách) a bude sa báť vyskúšať to bez opory.

4 1 vote
Hodnotenie článku