4 rady starých mám

4 rady, ktoré by nám pri výchove detí dali naše staré mamy

Naše staré mamy sa s tým nepárali a dokázali byť poriadne prísne, ale aj spravodlivé. Hoci niektoré z ich výchovných metód by dnes nezožali úspech, tieto 4 rady sú nadčasové.

 

 

1. Naučte deti slušnosti

Byť slušným neznamená iba pekne pozdraviť susedu na chodbe, patrí sem toho omnoho viac. Napríklad slušne odmietnuť jedlo, ktoré dieťa nemá v láske, ukážme si to na príklade: „Fúj, ja ten špenát jesť nebudem“ vs. „Ďakujem, ale neprosím si, špenát mi veľmi nechutí.“ Napríklad toto je ukážka asertivity – ak s niečím nesúhlasím, niečo nechcem, musím to vedieť povedať tak, aby bol môj názor jasný, no zároveň som pristupoval ohľaduplne k tomu druhému. Naučiť deti spoločenskému správaniu dá skutočne zabrať, ale výsledok za to stojí – ak chlapec vie, ako sa pekne správať k ženám, ľahšie si nájde priateľku, ak vaša dcéra dokáže pekne komunikovať, ľahšie uspeje na pracovnom pohovore. Berte to ako veľkú investíciu, ktorej návratnosť sa ukáže najmä v dospelosti.

slušné správanie je základ

 

 

2. Deti nerozmaznávajte

Byť prísny neznamená byť zlým rodičom, práve naopak – ak ste prísna, no zároveň spravodlivá mama, ste skvelou rodičkou. Ak splníte svojmu potomkovi všetko, čo mu vidíte na očiach, môže sa stať, že túto svoju „magickú schopnosť“ začne zneužívať a nakoniec bude chcieť živého jednorožca s vodotryskom namiesto chvosta. A keď ho nedostane, spustí hysterický plač. Dnes má množstvo detí vo svojej izbe desiatky až stovky hračiek, s ktorými sa nehráva a ani si ich neváži. Nebojte sa vysvetliť svojej ratolesti, že vaša láska sa nemeria počtom hračiek, ani peniazmi investovanými do jeho oblečenia. Namiesto toho stačí pár hračiek, pokojne aj drahších, ktoré si dieťa naučí vážiť a tiež si vďaka ním uvedomí, že nepríde všetko zadarmo.

deti by sme nemali rozmaznávať

 

 

3. Učte ich hodnotám a ideálom

Časť spoločnosti sa žije tak, že vierou, ktorá určuje jej správanie, sú peniaze a úspech. Sú však oveľa dôležitejšie hodnoty a ideály ako tieto – napríklad šťastná rodina, viera v dobro, pomoc slabším, ochrana prírody či zvierat. Správanie detí nesmie byť motivované peniazmi, ale tým, čomu skutočne veria a čo považujú za správne. Áno, je to náročná cesta, výsledok však bude stáť za to. Preto podporte svoju dcéru, ak sa rozhodla ochrániť slovenské lesy a rovnako tak urobte, ak váš syn chce pomáhať ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. Ľudskosť je na ústupe, no aj váš potomok môže pomôcť zastaviť tento nepríjemný proces a urobiť svet krajším.

 

4. Bez práce nie sú koláče

Už od tretieho roka môžete bez obáv zapájať deti do domácich prác – napríklad utrieť umytý riad, pozbierať si hračky, odniesť špinavé tepláky do koša na bielizeň. Mnoho rodičov sa sústredí na činnosti, ktoré podľa nich privedú deti k úspechu, a tak sa z nich stávajú egoisti, ktorí nedokážu spolupracovať a myslia si, že im padne z neba všetko zadarmo. Práve domáce práce pomáhajú vašim potomkom rozvíjať samostatnosť, zodpovednosť a sebaovládanie. Takto ich už od nízkeho veku budete viesť cestou poctivej práce, vďaka ktorej sa úspech môže skutočne dostaviť. Učte ich, nech sa neboja zašpiniť si ruky a robiť veci poctivo, pretože ak sa vydajú skratkou, môžu zablúdiť. Veď už aj naše staré mamy hovorili, že bez práce nie sú koláče.

Lebo bez práce, nie sú koláče

0 0 hlasov
Hodnotenie článku