Sušený cesnak je taký malý zázrak. „Ale ten granulovaný vôbec necítim,“ počúvame občas. Tak si poďme povedať, ako ho používať, aby splnil svoj účel.
Ak nemáte nič proti cesnaku, zrejme súhlasíte s tvrdením, že vďaka nemu odrazu chutí takmer všetko lepšie. Omáčky, nátierky, krémové polievky… Ešte aj to avokádo je zrazu zaujímavé, len čo ho posypeme sušeným cesnakom. Vyskúšali ste?
V tomto článku vám prezradíme, prečo je dobre mať v kuchyni obe formy – práškový aj granulovaný sušených cesnak. A pripomenieme si tiež, ako narábať s tým sviežim, aby čo najviac podporil vaše zdravie.
Sušený práškový cesnak
Nie je taký intenzívny ako čerstvý cesnak. Ideálny je do studenej kuchyne – nátierky, dressingy, oleje, dochutenie zeleninky pripravenej nad parou… Toto všetko zvládne sušený cesnak v prášku perfektne.
Dávajte však pozor – vo vlhkom prostredí sa lepí a vytvára neraz poriadne tvrdé hrudky, ktoré sú nielen nevzhľadné, ale aj sa s nimi ťažšie pracuje pri varení.
Sušený granulovaný cesnak
Ten je zasa ideálny do teplej kuchyne. Zatiaľ, čo v studenej nátierke sa takmer nedokáže uvoľniť jeho aróma, v krémovej polievke je perfektný. A takisto aj v omáčkach.
Pridajte ho ku koncu varenia podobne, ako pridávate svieži cesnak. Aby bola aróma granulovaného cesnaku čo najintenzívnejšia, nemôžete ho ani rozvariť, ani pridať do studeného pokrmu.
Preto je bežné, že ak ho použijete na prípravu studenej nátierky, ktorú ihneď konzumujete, máte pocit, že tam nijaký cesnak nie je.
Ako pripraviť svieži cesnak
Svieži cesnak ošúpte a nakrájajte alebo pretlačte asi dvanásť minút predtým, ako ho pridáte do varenia. Vďaka tomu sa v ňom stihnú spojiť látky, ktoré vytvoria známe „cesnakové“ prírodne antibiotikum (alicín).
Ak by ste pridali cesnak do horúcej vody ihneď po nakrájaní či pretlačení, tieto reakcie by neprebehli. Arómu to ovplyvní len minimálne, avšak z hľadiska zdravotného benefitu je rozdiel veľký.