Najčastejšie problémy pri pestovaní

SOS pre bylinky

Najčastejšie problémy pri pestovaní a čo robiť, keď sa im nedarí

Dali ste si záležať, predpestovali ste si krásne priesady, vysadili ich na hriadky a im sa jednoducho nedarí? Alebo ste za ne utratili naozaj veľa peňazí na trhu a postupne chradnú? Často sa dajú zachrániť, len treba myslieť na tieto zásady.

1. Preč s burinou

Burina vysiľuje bylinky, zaberá im miesto a zabraňuje slnečnému žiareniu, aby ich pekne vyhrialo, preto ju pravidelne odstraňujte. Nikdy ju nenechajte vyrásť vyššiu ako 4 centimetre. Pri jej vytrhávaní aj s koreňmi by ste mohli poškodiť korene pestovaných byliniek.

2. Zakročte proti slizniakom

Bylinky chutia ľuďom aj škodcom. Pripravte si napríklad výluhy z cesnaku, zo žihľavy alebo podrvené vaječné škrupiny, ktoré rozmiestnite okolo záhona, aby ste slizniakom zmarili hody. Pomáha tiež kávový „grunt“, ktorý vysypete okolo každej rastlinky, ten znemožní slizniakom pohyb a nebudú tak môcť dočiahnuť na svoju korisť.

Čo, robiť, keď sa bylinkám nedarí

– priesady nakupujte len u overených predajcov, ideálne v záhradných centrách či na trhoch, nikdy nie v supermarkete – tieto bylinky nie sú totiž vhodné na dlhodobé pestovanie, sú to produkty na priamu spotrebu – otrhať listy, tešiť sa tak týždeň, dva a vyhodiť do kompostu, žiaľ

– pred výsadbou na záhon ich otužte, napríklad dvomi nocami strávenými na studenej chodbe, lepšie tak stolerujú teplotné striedanie vonku

– v pôde by mal byť zapracovaný vyzretý kompost, aby mali dostatok živín

– korene priesad pred výsadbou jemne rozrušte prstami alebo nožom, aby lepšie prerástli do pôdy

– bylinky nikdy neprelievajte, pri pestovaní v nádobách im doprajte dostatočne vysokú drenážnu vrstvu a črepník s otvormi na odtekanie prebytočnej vody, ideálne keramicky. Kovový sa rýchlo prehrieva a nie je vhodný na slnečné stanovište, v plastovom substrát dobre nedýcha.

Ktoré sušiť a ktoré mraziť?

Niektoré bylinky chutia lepšie mrazené, iné sušené. Na mrazenie sa hodí: mäta, medovka, kôpor, bazalka či petržlenová vňať, ostatné druhy, najmä oregano či tymian, si dokážu zachovať aromatické látky aj po vysušení. Vždy ich však sušte v jednej vrstve a pravidelne otáčajte. Až po dôkladnom vysušení ich pomeľte alebo podrvte a pripravte si vlastné bylinkové zmesi či ochutenú morskú soľ.

Niektoré bylinky chutia lepšie mrazené, iné sušené.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku