Škrupiny z vajíčok nevyhadzujte

Škrupiny z vajíčok nevyhadzujte

Takto vám pomôžu v záhrade

Škrupiny zo slepačích vajíčok sú známe svojím vysokým obsahom vápniku, to je medzi záhradkármi známe. Aj preto z nich azda väčšina tento poklad nevyhadzuje do zmesového odpadu, ale pridáva do svojho kompostu. Vďaka tomu získajú cenné hnojivo s vyšším obsahom vápnika. Aké využitie však majú ešte škrupiny z vajíčok v záhrade? Pripravili sme pre vás týchto 5 skvelých tipov.

Škrupiny nemusia ísť iba do kompostu

Ako sme už spomínali v úvode článku – škrupiny z vajíčok dodajú kompostu cennú zložku vápnika. Nemusíme ich ani drviť na jemné kúsky, je to organický materiál, ktorý sa dokáže rýchlo rozložiť. Škrupiny však dokážete využiť aj priamo pri príprave pôdy: počas zimy ich vyhadzujte len tak na zem a s príchodom jari a prípravy pôdy ich zapracujete priamo do zeminy. Takto zabezpečíte v pôde dostatok vápnika, ktorý je potrebný napríklad pre paradajky či papriky. Tieto plodiny sú známe tým, že ich nedostatok vápnika často trápi. Ak sa vám nepozdáva myšlienka toho, že by ste mali mať záhradu zahádzanú celú zimu škrupinami, zbierajte ich do vedra a na jar ich zapracujete do zeme všetky v jeden deň.

Škrupiny nemusia ísť iba do kompostu

Do škrupín môžete sadiť priesady

Snažte sa rozbiť škrupinu tak, aby z nej ostali čo najväčšie kúsky. Následne ju z hygienických dôvodov – aby sa v nej neobjavili napríklad hubové choroby – ponorte do vriacej vody, vytiahnite, nechajte usušiť a urobte do spodnej časti dierku, ktorou bude vytekať prebytočná voda. Takto pripravenú škrupinu umiestnite do pôvodného kartóna na vajíčka, pridajte zeminu a zasaďte semiačka. Po tom, ako vami zasadená rastlina, presiahne veľkosť škrupiny, nájdite jej väčšiu nádobu.

Do škrupín môžete sadiť priesady

Škrupiny v boji proti vysokej zveri

Tak, ako aksamietnice svojím pachom dokážu odpudiť hmyz, rovnako aj škrupiny vajíčok pomôžu v boji s vysokou zverou – úplne nenásilne a neinvazívne. Ak do vašej záhrady či vinice zavítajú títo nezvaní hostia, stačí okolo škrupiny z vajíčok porozhadzovať po tejto ploche. Zo škrupín sa začne uvoľňovať pach, ktorý vysokej zveri prekáža.

Škrupiny vás zbavia slimákov i slizniakov

Škrupinu nadrvíte na malé kúsky, rozsypete ju okolo záhonov – vytvoríte akúsi celistvú hranicu, cez ktorú slimáky ani slizniaky nedokážu prejsť. Takto pripravené škrupiny sú veľmi ostré a týmto škodcom neumožnia dostať sa až k záhonom.

Krmivo pre vtáky

Čím viac vápnika prijmú vtáky počas hniezdenia a kladenia vajíčok, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa im vyliahnu zdravé mláďatá. Niektorí chovatelia škrupiny vajíčok hádžu späť sliepkam, to sa však veľmi neodporúča, aby sa neobjavoval medzi nimi kanibalizmus. Vhodnejšie je škrupiny z vajíčok vysušiť v rúre pri nižšej teplote, okolo 110 °C tak, aby ich vnútorná časť nezhnedla. Naukladáme si ich na plech vystlaný papierom na pečenie a priebežne sledujeme, ako sa im vedie. Keď sú škrupiny vysušené, podrvíme ich a môžeme pridať do zmesi krvi určenej pre vtáky.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku