Skontrolujte záhradu, či v nej nemáte toto

Máte deti?

Skontrolujte záhradu, či v nej nemáte TOTO!

Teplé dni lákajú čoraz viac do prírody, ale aj do záhrady. Či už máte vlastnú alebo sa chystáte na výlet či prázdniny k babke, skontrolujte, či sa v nej nenachádzajú nástrahy spomenuté v našom článku.

1. Nepestujte rastliny

Do záhrady, v ktorej sa pohybujú deti, nepatria jedovaté rastliny – najmä tie, ktoré si vedia jednoducho pomýliť s jedlými druhmi. Vyhnite sa brečtanu, vavrínovcu, konvalinkám a tiež rastlinám, ktoré tvoria nejedlé bobule – v záhrade s voľným prístupom detí by nemal byť napríklad ľuľkovec zlomocný, bršleny, ľuľok čierny, dráč, imelo jedovaté sú tiež tuje.

Čo robiť, ak dieťa plod či list z jedovatej rastliny zje?

Dieťa zvyčajne len skúša, čo to je a nikdy nezje veľa z rastliny, ktorá je jedovatá – zvyčajne mu to veľmi nechutí. V žiadnom prípade nepanikárte, nekričte a v žiadnom prípade NEVYVOLÁVAJTE ZVRACANIE. Pri vyvolávanom zvracaní totiž dieťa môže vdýchnuť zvratky a to ho môže ohroziť na živote viac ako samotné požitie kúsku jedovatého listu .

Rastlinu odfoťte, ak neviete názov, kúsok si dajte do vrecka (ak by ste šli do nemocnice) a volajte nepretržitú 24-hodinovú konzultačnú služba pri akútnych intoxikáciách s celoslovenskou pôsobnosťou: +421 2 54 774 166. Číslo si uložte, prípadne ho napíšte na chladničku.

Na infolinke vás navedú, čo máte robiť. Dovtedy dieťaťu nedávajte nič jesť ani piť (ani Smectu, ani živočíšne uhlie…)

Dobrý tip: Keďže ide o pre vás bezplatnú službu, ktorú však hradí zdravotná poisťovňa, majte pripravené rodné číslo dieťaťa a osobné údaje.

POZOR! Ak si však nie ste istý, koľko toho dieťa zjedlo, prípadne začína mať príznaky otravy (zvracanie, malátnosť, podozrivé správanie) volajte hneď 155.

Čo robiť, ak dieťa plod či list z jedovatej rastliny zje

2. Chemické prípravky v záhrade

Všetky nádoby s namorenými semienkami či syntentickými látkami starostlivo uskladnite tak, aby sa k nim v žiadnom prípade nedostali deti. Dôkladne ich zatvorte bezpečnostnými uzávermi, uchovávajte v originálnych obaloch, aby si ich nikto, ani dospelák, nepomýlil s nápojom. Nespoliehajte sa na to, že dieťa niekam nedočiahne! Nádobu môže zhodiť domáce zviera či vietor, takže vždy všetko odkladajte do skríň a skriniek vo výške dospelého.

V záhrade sa spoľahnite sa na hnojenie vlastným kompostom, proti škodcom sa vyzbrojte prirodzenými predátormi a prírodnými receptami starých materí, chemické prípravky ani nemusíte používať.

3. Jazierko, bazén, septik

Stačí chvíľka nepozornosti s najväčšie nešťastie je na svete. Ak máte v záhrade bazén či jazierko, stačí čo i len 5 centimetrový vodný stĺpec, dieťa nikdy nenechávajte bez dozoru! Ideálne je plochy ohradiť a dieťa nikdy nenechávať bez dozoru. Bazén neprekrývajte len plachtou, pod detskou váhou sa môže preliačiť a dieťa ani nebudete počuť kričať o pomoc! Spoľahnite sa na profesionálne riešenia firiem, ktoré sa venujú zakrývaniu bazénov tak, aby boli pochôdzne.

Jazierko, bazén, septik
0 0 hlasov
Hodnotenie článku