Rúško a zahmlené okuliare

Rúško a zahmlené okuliare

Ako vyriešiť tento problém?

Prvý prípad koronavírusu na Slovensku bol zaznamenaný 6. marca 2020. Odvtedy sú rúška či respirátory našou každodennou súčasťou. Hoci predstavujú isté obmedzenie komfortu, dá sa na ne zvyknúť. Väčší problém však predstavujú – najmä počas jesenného a zimného obdobia – pre tých, ktorí nosia okuliare. Kombinácia rúška a okuliarov takmer s určitosťou prináša zahmlený pohľad. Ako však vidieť ostro a bez zarosených skiel? Žeby účinkovalo umytie optiky penou na holenie? Alebo octom? Či tuhým mydlom? Pozreli sme sa na to, ako bojovať proti zahmleným okuliarom, keď nosíte rúško.

Umytie skiel penou na holenie a octom

Na internete sa stretneme s množstvom overených rád, ako bojovať proti zahmlených sklám na okuliaroch počas nosenia rúška. Jednými z nich sú aj umytie skiel penou na holenie alebo octom. Sú však skutočne účinné? Žiaľ, penu si radšej nechajte na holenie a ocot na šalát, zahmlievanie skiel okuliarov bude aj po ošetrení týmito „prostriedkami“ rovnaké.

Natretie skiel okuliarov pevným mydlom

Tuhé či pevné mydlo skutočne dokáže pomôcť. Problém však úplne neodstráni, aby sme však boli fér: to asi žiaden z prípravkov a receptov. Tuhé mydlo na okuliaroch však skutočne dokáže pomôcť proti zahmlievaniu – neodstráni ho, no mierne ho zredukuje.

Je pretriete skiel jablkom účinné?

Tento trik by mal účinkovať na podobnom princípe ako ocot. Odporúča sa jablko rozrezať, dužinou potrieť sklá okuliarov, potom ich dôkladne vyleštiť handričkou a po zahmlievaní by nemalo ostať ani stopy. Žiaľ, tento recept je podobne ako ten octový neúčinný.

A čo špeciálne spreje proti zahmlievaniu?

V optikách si môžete kúpiť rôzne špeciálne spreje proti zahmlievaniu. Sú skutočne účinné? Základom je sklá okuliarov z oboch strán odmastiť, vyčistiť a dôkladne vyleštiť. Až vtedy sú pripravené na aplikáciu spreja. Ak by ste neurobili túto údržbu, účinnosť prípravku by ste výrazne znížili. Navyše, účinnosť spreju sa po pomerne krátkom čase – cca 20 minút vytráca.

Ďalšou nástrahou pre účinky spreja je tiež v krátkom čase viackrát prejsť z interiéru do exteriéru a opačne. Účinok v takomto pominie veľmi rýchlo. Špeciálne spreje proti zahmlievaniu skiel sa pohybujú v cenovom rozmedzí od 6 do 10 eur, fungujú, no existuje ešte cenovo prijateľnejšia alternatíva minimálne s rovnakým účinkom.

Pretretie handričkou na autosklá

Ďalším účinným – v porovnaní so špeciálnym sprejom ešte účinnejším – riešením je použitie handričky proti zahmlievaniu autoskiel. Skutočne funguje. Navyše, takáto handrička na čerpacej stanici či v hobby markete stojí približne 1 €. Je napustená špeciálnym prípravkom, ktorý zabraňuje zahmlievaniu, ak ju plánujete použiť viackrát, vráťte ju po aplikovaní vždy do nepriepustného vrecúška. V opačnom prípade sa vám protizahmlievacia tekutina vyparí a vy prídete o túto zbraň.

Okuliare protizahmlievaciou handričkou stačí pretrieť a účinok sa dostaví okamžite. Handrička funguje, dochádza však k inej nepríjemnej situácii – po čase sa v dolnej časti rámu para zráža a vytvárajú sa malé kvapky vody. Tie tiež môžu brániť vo výhľade, no výrazne menej ako zahmlené sklá. Riešením môže byť ešte zaobstaranie hydrofóbnych skiel, ktoré tomuto zabránia.

Okuliare a leukoplast

Účinným, no nie veľmi praktickým riešením je použitie bežného leukoplastu. Ako na to? Odstrihnite si kúsok leukoplastu dlhý ako je šírka rúška či respirátora. Leukoplast z polovice nalepte na rúško/respirátor a nasaďte si ho na tvár. Druhú časť leukoplastu – zatiaľ nenalepenú – si pritlačte k tvári, obzvlášť dôkladne najmä v oblasti nosa. Takto upravené rúško vám okuliare nebude zahmlievať, no jeho nasadenie a najmä výroba vám zaberie približne 2 minúty času, čo určite nemôžeme považovať za veľmi praktické.

Takže áno: existujú účinné spôsoby, ako zabrániť zahmlievaniu skiel okuliarov, no nie vždy sú 100 % či praktické. Ak vás tento problém trápi, najúčinnejším riešením sú v tomto prípade šošovky. Prípadne, aj špeciálne kórejské rúško, ktoré prilieha tak, že nehrozí zahmlievanie skiel. Cena za rúško Moshi však je 45 €. Rozhodnutie je už na vás.

ako zabrániť zahmlievaniu skiel okuliarov
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Trápi vás nevoľnosť počas cvičenia?
Trápi vás nevoľnosť počas cvičenia?