Pripravte si doma skvelý hummus

Recept: Pripravte si doma skvelý hummus

Hummus je pokrm, ktorý vznikol v oblasti dnešného Libanonu a veľký úspech slávi najmä v oblasti Stredného východu. Vďaka svojej jednoduchej príprave a vynikajúco vyladenej chuti si však získava srdcia čoraz väčšieho množstva Európanov, Slovákov nevynímajúc. A to aj napriek jeho názvu, pod ktorým si v našej krajine predstavíme väčšinou niečo iné. Hummus je však odvodený od tureckého slova himmas, ktoré v preklade znamená cícer. Hlavnú ingredienciu teda poznáte, ako si však pripraviť tento skvelý pokrm?

Čo potrebujeme na hummus

  • 200 g suchého cíceru/400 g cíceru v konzerve s nálevom
  • 5 PL panenského olivového oleja
  • 1 ČL sezamovej tahini pasty (dostanete ju kúpiť napríklad aj v DM drogérie, prípadne si ju môžete vyrobiť doma sami)
  • 2 strúčiky cesnaku
  • čerstvá šťava z 1 citróna
  • soľ
  • biele korenie

Ako pripraviť hummus

1. Ak ste sa rozhodli pre cícer v náleve, variť ho nemusíte. V prípade, že ste siahli po suchom cíceri, dá vám príprava hummusu zabrať viac – suchý cícer necháme močiť minimálne počas noci vo väčšej mise s vodou. Suchý cícer by mal zdvojnásobiť olej, takže vodou zbytočne nešetrite, ráno jej zvyšky jednoducho vylejete.

2. Keď je cícer napučaný, dáme ho do hrnca so studenou vodou (opäť jej tam musí byť aspoň 2x viac ako samotného cíceru) a privedieme do varu. Na silnom plameni cícer prudko povaríme približne 10 minút. Pripravte sa na to, že na povrchu sa vám bude tvoriť pena, tú lyžicou či žufaňou zbierajte.

3. Po desiatich minútach plameň znížime a varíme dovtedy, kým nie je úplne mäkký, približne to bude trvať hodinu.

4. Uvarený, resp. sterilizovaný cícer bez vody a nálevu dáme do mixéra a nahladko rozmixujeme. Ak je zmes príliš hustá, prilejeme trochu nálevu, prípadne vody z varenia a mixujeme ďalej.

5. Strúčiky cesnaku rozpolíme, špicom noža z nich vyberieme zelené či biele klíčky a najemno ich rozdrvíme, najlepšie v mažiari.

6. K rozmixovanému cíceru pridáme tahini pastu, rozotrený cesnak, olivový olej, citrónovú šťavu, premiešame a na záver dochutíme soľou a bielym korením.

7. Takto pripravený hummus dáme do misy, prikryjeme ju a aspoň na hodinu ho necháme odležať v chladničke. Pred podávaním pokvapkáme ešte olivovým olejom. Dobrú chuť.

Tempo tip: V Libanone najradšej jedia hummus so špeciálnym šošovicovým chlebom papadam, ak sa vám ho nechce pripravovať, môžete si k nemu dopriať napríklad na tyčinky nakrájanú mrkvu, papriku a uhorku. Prípadne si ho môžete natrieť na chlieb a ozdobiť čerstvou zeleninou, pokojne aj cibuľou či reďkovkou.

 Libanone najradšej jedia hummus so špeciálnym šošovicovým chlebom papadam
0 0 hlasov
Hodnotenie článku