Otvoríte chladničku, po 6 mesiacoch si k nej s vypätím všetkých síl čupnete a za lekvármi od babičky zrazu na vás smutnými očami hľadí obrovská fľaša zelených olív. Už sú to dva roky, keď vám ich doniesla kamarátka z dovolenky na Sicílii a vy ste ju ešte neotvorili.
Najprv sa objavia výčitky svedomia: „Čo som to za človeka, keď sa takto správam k darom?“, tie však okamžite zatlačí do pozadia rachotiaca kreatívna časť mozgu, ktorá hľadá spôsob, ako ich najlepšie využiť. Pizza? Príliš komplikované. Len tak k vínu? O dvanástej nepil ani strýko Emil, ktorý skončil na Prednej hore. Čo tak pesto a špagety? Skvelý nápad!
Čo potrebujeme na olivové pesto
- zelené olivy – tie v chladničke boli nevykôstkované, ale zbaviť ich kôstok veľká zábava nebola
- arašidy – dokonca aj tie som si musel vylúpať, takže neboli solené ani pražené
- sušené paradajky
- biely jogurt alebo kyslú smotanu
- kvalitný olivový olej
- čierne korenie
Recept na prípravu olivového pesta
1. Pri príprave pesta sa pokojne vyhnite soli – olivy sú dostatočne, hoci inak, slané a práve táto ich vlastnosť v kombinácii s bielym jogurtom či kyslou smotanou vytvorí lahodné, vyladené spojenie.
2. Suroviny rozmixujeme na jemnú zmes. Akú by mala mať konzistenciu? V prvom rade nešetrite olivovým olejom, ktorý je na cestovinách skutočne výborný. Pesto by malo mať hustotu ako med, samozrejme, že keď ho naberiete nebudeme sa tak „ťahať“.
3. Ostatné suroviny nakombinujte podľa chuti – ak máte radšej ako zelené olivy sušené paradajky, dajte ich tam viac. Arašidy pridajte iba za pol hrsti na vyladenie chuti. V prípade, že chcete pesto lahodnejšie a krémovejšie, pridajte viac jogurtu či kyslej smotany.
Tempo tip: Zvýšilo vám olivové pesto? Nemusíte ho hneď dojesť v ten deň. Zalejte ho olivovým olejom a takto zakonzervované vám v chladničke bez problémov vydrží aj týždeň.
Tempo tip 2: Keďže ste pesto nesolili, na dochutenie cestovín môžete použiť nastrúhaný tvrdý syr ako parmezán či pecorino, ktorý jedlo príjemne vyladí aj v otázke slanosti. Dobrú chuť.