Blesková polievka s tekvicovým olejom pre deti od jedného roka

RECEPT: Blesková polievka s tekvicovým olejom pre deti od jedného roka

Táto polievka má len jedinú nevýhodu – ak sa ňou dieťa zašpiní, ťažko to pôjde dole (zázrakom je v tomto prípade včasný zásah a žlčové mydlo). Okrem toho má len samé výhody – je rýchla, chutná, zdravá a nemusíte stáť pri hrncoch! Tak poďme na to. Má krásnu sýtooranžovú farbu, plnú chuť a úžasne zahreje. Vyskúšajte polievku z pečenej tekvice hokkaido, ktorú do úplne iného levelu prenesie tekvicový olej!

Potrebujete:

1 menšia tekvica hokkaido

polovica bielej cibule

ghee maslo (2 lyžice)

tekvicový olej

Postup:

1. Tekvicu očistite kefkou na zeleninu a zbavte jadierok. Nakrájajte na osminky, poukladajte na ňu kúsky ghee masla a dajte piecť do rúry na 30 minút.

2. Cibuľu si nakrájajte nadrobno, krátko speňte na lyžici ghee masla, pridajte k nej upečenú tekvicu a zalejte vodou alebo vývarom iba tak, aby bola ponorená. Nechajte prevrieť a odstavte.

3. Nechajte mierne vychladnúť a rozmixujte tyčovým mixérom alebo v kuchynskom robote. Pred servírovaním ozdobte tekvicovým olejom. Ten je nielen delikatesou, ale prináša množstvo pozitívnych účinkov pre zdravie. Priaznivo vplýva na močové cesty, ale aj na pokožku, nechty či vlasy. Deťom stačí naozaj iba kvapka, no dospelý si môžu dopriať aj viac – ide o olej z lisovaných tekvicových jadierok, ktorý je bohatý na omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny, železo, selén, meď, fosfor či draslík. Nájdete v ňom aj magnézium, takže pomáha lepšie zvládať smútok či stres. Pôsobí taktiež protizápalovo.

Tekvicový olej deťom podávajte až po porade s pediatrom. Všeobecne sa však odporúča deťom od 1 roka (ak nie sú alergické na tekvicové semienka).

TEMPOtip: Dospelým stačí takúto polievku s tekvicovým olejom dochutiť ešte soľou a štipkou škorice alebo čili vločiek. Keďže je dostatočne krémová a hustá aj bez smotany, môžete ju bez obáv servírovať aj tri dni. (ak ju skladujete v chladničke a nezohrievate celé množstvo, nepokazí sa). Môžete ju tiež doplniť krutónmi alebo menším deťom podávať s nakrájaným pečivom.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku