Pripravte si jarnú bylinkovú zmes

Pripravte si jarnú bylinkovú zmes

Prišla jar, príroda sa začala prebúdzať a konečne na nás zo zeme vykúkajú kvietky. Medzi nimi aj prvé jarné bylinky.

Medzi prvými bylinkami nájdeme podbeľ liečivý. Tento známy žltý kvietok kvitne od marca do apríla. Zbiera sa rozkvitnutý kvet a stonka za slnečného počasia. Čaj je možné pripraviť z čerstvého aj sušeného podbeľu. Má lahodnú chuť, peknú farbu a príjemnú vôňu. Je vhodný pri problémoch s prieduškami, napomáha uvoľňovaniu hlienu a čisteniu pľúc.

Ďalšou obľúbenou skorou bylinkou je prvosienka jarná. Rastie na slnečných lúkach a stráňach v blízkosti lesov. Zbiera sa vňať a kvet. Prvosienka je čiastočne chránená rastlina. Podzemok a korene, je napriek ich liečivým vlastnostiam, zbierať zakázané. Prvosienkový čaj si jednoducho pripravíte tiež z čerstvých aj sušených kvetov. Má prekrásnu žltú farbu a úžasnú vôňu. Kvety a listy obsahujú vitamín C a betakarotén. Z minerálov v nich nájdete draslík aj vápnik. Podobne ako čaj z podbeľa je výborný pri problémoch prieduškami, má protizápalové a upokojujúce účinky. Navyše je prvosienka vhodná aj pre dojčiace mamičky, pretože stimuluje tvorbu materského mlieka.

Aby sme mali čajovú zmes pestrejšiu, môžeme do nej pridať pľúcnik lekársky. Tento ružovo – fialový jarný kvietok nájdete v svetlejších lesoch a hájoch. Kvitne od marca do mája. Zbiera sa z neho vňať s kvetom, po odkvitnutí čerstvé listy. Podobne ako už spomínané bylinky je výborným pomocníkom pri tlmení kašľa, odhlieňuje, pôsobí močopudne, protizápalovo, má antiseptické účinky a jemne zvyšuje zrážanlivosť krvi. Z vonku môžeme šťavou z pľúcnika potierať malé vriedky či poranenia, pre urýchlenie hojenia. Čerstvé jarné listy pľúcnika sú výborné na prípravu šalátu.

Pri fialovej ešte chvíľku ostaneme. Liečivé účinky má totiž aj fialka voňavá. Je bohatá na vitamín C a rutín, ktorý má priaznivý vplyv na cievy. Fialky kvitnú od marca do júna. Zbiera sa kvet a vňať. Je ich možné konzumovať prakticky v akejkoľvek podobe. Surové, sparené, zavárané aj pečené. Majú výraznú vôňu a charakteristickú nasladlú chuť. Okrem čaju a sirupov sú vhodné aj ako ozdoba, korenina či ingrediencia pri varení alebo pečení. Fialky sa využívajú pri liečbe bolestí hrdla, zachrípnutí, problémoch s prieduškami, ale aj pri migrénach či problémoch s kĺbmi. Pre priaznivé účinky na pokožku sa fialky bohato využívajú aj v kozmetickom priemysle.

fialka voňavá

Kvetinový čaj si môžete dopriať aj zo sedmokrások. Sedmokráska obyčajná kvitne od marca až do októbra. Zbiera sa rozkvitnutý kvet za slnečného počasia. Má široké spektrum využitia. Zo sedmokrások si môžete pripraviť chutný čaj, ktorý pomôže s trávením alebo problémami dýchacích ciest, rovnako skvelý šalát, ale aj výživný pleťový olej či tonikum. Jej názov totiž nezahŕňa len krásu týchto malých kvietkov. Sedmokrásky sú oddávna úžasným pomocníkom pri problémoch s pleťou, pretože vyhladzujú, regenerujú, čistia a vypínajú pokožku. Olej zo sedmokrások je vhodný aj na vzpruženie ochabnutej pokožky po pôrode.

Aj keď každá jedna bylinka má svoju špecifickú chuť a arómu ich jarná kombinácia je už len na pohľad úžasná. Čaje však popíjajte s mierou. Majte na pamäti, že bylinky obsahujú liečivé látky a nie je vhodné to s nimi preháňať!

0 0 hlasov
Hodnotenie článku