Ako zavesiť obraz na stenu

Ako zavesiť obraz na stenu?

Tu je 5 tipov, na čo si dať pozor

Nie, tento článok nie je o tom, ako navŕtať dieru do steny a vložiť do nej hmoždinku či pribiť klinec. Sústredíme sa v ňom najmä na to, kam, ako a aký obraz povesiť na stenu, aby vynikol, dával zmysel z hľadiska celkového priestoru a zároveň nepútal na seba prílišnú pozornosť. Čím začať?

1. Vyberte správne miesto pre obraz

Hoci ste v starožitníctve či na blšom trhu našli dokonalý obraz, po akom ste vždy túžili, neznamená to, že sa bude vynímať na ktoromkoľvek mieste vašej domácnosti. Ak by ste sa snažili povesiť pole plné slnečníc zarámované v zlatom ráme na žltú stenu, obraz by úplne zanikol. Naopak, na bielej, čiernej, šedej a pokojne aj tyrkysovej stene by zase vyzeral výborne. Nemusí ísť však vždy iba o kontrastné farby, snažte sa ale vyhýbať stenám či miestnostiam, v ktorých dominujú podobné odtiene, ktoré sú aj na obraze.

2. Aká je správna výška na povesenie obrazu

Mnoho ľudí sa domnieva, že aby obraz v miestnosti vynikol, musia ho zavesiť čo najvyššie. Je to však omyl. Ak chcete, aby krásny obraz od vášho obľúbeného maliara vynikol a upútal na prvý pohľad, poveste ho približne do výšky očí – to je okolo 160 – 170 cm od zeme. Okrem toho si dávajte pozor, aby sa neprekrýval s nábytkom, prípadne nebol nad televízorom či inak neprekážal v jasnom usporiadaní izby.

správna výška na povesenie obrazu

3. Obraz najprv iba priložte

Predtým, ako chytíte do ruky kladivo či vŕtačku, najprv obraz priložte na vami vybrané miesto. Je ideálne, ak je s vami v miestnosti ešte niekto, kto zhodnotí túto lokalitu z väčšieho odstupu a nadhľadu – hoci je nižšie ako vy. Okrem toho vás môže aj navigovať – posunúť viac doľava, ešte, ešte, trochu dole, kúsok hore, super.

4. Použite radšej dva klince či šrauby

Pri vešaní obrazov odporúčame použiť nie jeden, ale rovno dva klince či šrauby. Z akého dôvodu? V prvom rade bude obraz takto visieť bezpečnejšie a vy sa nebudete musieť obávať, že vám ho dupotajúci susedia nad vami pomôžu zhodiť. Má to však aj ďalšiu pridanú hodnotu – ak obraz visí na dvoch bodoch, vyrovnať ho bude pre vás jednoduchšie.

5. Test rovnosti

Obraz už visí, no ešte predtým, ako sa z toho budete tešiť, skontrolujte, či je rovno. Ako? Tí pohodlnejší to môžu urobiť len od oka – postavia sa pred obraz, urobia tri kroky dozadu a porovnajú vrchnú líniu rámu napríklad s líniou stropu. Ak to chcete mať všetko tip-top, zoberte si vodováhu a vypočujte si, čo vám o rovnosti povie bublina.

Obraz už visí
Bytové doplnky a obrazy
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Melónový sorbet, domáci marhuľový jogurt a kalerábová krémová polievka s krutónmi
100 receptov pre deti 22