ako pripraviť lojové gule

Pripravte s deťmi pochúťku pre vtáčiky

POSTUP na lojové gule

V tuhých mrazoch sú mestské operence odkázané na našu pomoc – sami si často nedokážu zohnať toľko potravy, koľko potrebujú, preto by sme na ne nemali zabúdať. Vyskúšajte s deťmi napríklad s pomocou nášho postupu vyrobiť lojové gule. Vtákom dodajú potrebné živiny a dostatok tuku, aby bez problémov zvládli aj nočné mínusové teploty.

Kým na vidieku a v záhradkárskych osadách ľudia často nechávajú na stromoch kde-tu jabĺčko či drobné bobuľovité ovocie, ktoré vtákom v zime zaženie hlad aj smäd, v mestách sú operence najčastejšie odkázané na kŕmidlá. Prekonať tuhé mrazy s plným bruškom im môžete pomôcť úplne jednoducho – navyše môžete zapojiť aj deti a ukázať im tak, aká je empatia a starostlivosť o zvieratká vo svojom okolí dôležitá. Čo potrebujete na výrobu lojovej gule?

pochúťka pre vtáčiky


Prísady na lojovú guľu:

500 gramov nesolenej bravčovej masti

3 hrste slnečnicových semienok

1 hrsť orechov (vlašské, lieskové)

pol hrste strúhanky

1 hrsť bobúľ (jarabina, rakytník…)

formička na odliatie lojovej gule alebo kelímok z jogurtu

sieťka (napríklad z citrónov alebo z pomela)

UPOZORNENIE: Všetky suroviny použite nesolené a nepražené! Solenými by ste vtáčikom spôsobili zdravotné ťažkosti.

Postup výroby lojovej gule:

1. Vo vodnom kúpeli pomaly rozpustite bravčovú masť.

2. Do misky s masťou pridajte slnečnicové semienka, zmes orechov, strúhanku či drobné bobuľovité ovocie.

3. Zmes nechajte mierne vychladnúť. Následne ju prelejte do formičky. Ak guľatú formičku nemáte, svoj účel kŕmidlo splní aj v kelímku od jogurtu.

4. Po úplnom stuhnutí lojovú hmotu opatrne vyklopte z formy (pôjde vám to ľahšie, ak ju jemne zohrejete v rukách). Hotovú pochúťku zabaľte do sieťky a zaveste na konár stromu alebo na balkón.

TEMPOtip: Vtáky začnite prikrmovať ešte pred príchodom mrazov. Naučia sa, že u vás v záhrade či na balkóne nájdu jedlo a ušetríte im tak námahu, keď budú vysilené hľadať útechu v treskúcej zime.

Loj nemusíte z formičky vyklápať. Môžete ho nechať stuhnúť napríklad v črepníku, ktorý na strom následne zavesíte otvorom dole, alebo v časti kokosového orecha.

Dajte si však pozor na to, aby ste kŕmidlo zavesili na miesto, kam sa nedostanú mačky a iné predátory. Hladný vtáčik by im pri hodovaní ťažko ušiel.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku