V jarnom období treba posilniť imunitu – nielen kvôli hroziacim a prebiehajúcim epidémiám, no každoročne – v zimnom období nám totiž klesol príjem vitamínov, ktoré pomáhajú telu a správnemu fungovaniu obranyschopnosti. Príroda to však zariadila rozumne. K dispozícii máme celý rad zdravej zelene, ktorá vám pomôže postaviť sa na nohy.
Púpava
Chutné, prirodzene horké listy púpavy sú skvelým spôsobom, ako detoxikovať organizmus. Obsahuje vitamín C, pomáha odstraňovať z tela zadržané tekutiny, pôsobí močopudne, posilňuje pečeň a trávenie, keďže podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov. Napomáha aj vrátiť stratenú chuť do jedla.
Koreň rastliny sa praží a melie a pripravuje sa z nej náhrada kávy.
Púpava má prirodzene horkú chuť. Ak ju chcete zmierniť alebo zamaskovať, pripravte si pesto z púpavy. Dve hrste mladých púpavových listov spolu so štyrmi lyžicami olivového oleja, dvomi menšími strúčikmi cesnaku a dvomi lyžicami píniových orieškov rozdrvte v mažiari, dochuťte soľou a konzumujte. Môžete pridať tiež pár kvapiek citrónovej šťavy.
Žihľava je zdravá a chutná
Najsilnejšie účinky má na jar, keď máte možnosť zberať čerstvé, mladé, svieže listy. Polievka z pŕhľavy je chutné spestrenie jedálnička, dodá vám silu a energiu. Má silné prečisťujúce účinky, ozdravuje aj požkoku hlavy a podporuje rasť vlasov. Je významným zdrojom vitamínu C, A a vitamínov skupiny B, železa, draslíka aj horčíka. Fantastická je tiež praženica zo žihľavy – ako si ju pripravíte? Približne 50 gramov čerstvej žihľavy nakrájajte na rezančeky, opražte krátko na masle, podlejte vodou a poduste do zmäknutia. Následne pridajte 4 vajíčka a pripravte praženicu, dosoľte, okoreňte a podávajte s čerstvým chlebom.
Na nohy postaví aj pitie čaju. Počas dvoch týždňov pite každý deň nalačno čerstvo pripravený čaj zo žihľavy, prečistí vám krv, uľaví pri zápaloch, zmierni kožné problémy a dodá energiu. Následne si však doprajte pauzu, žihľavu by ste nemali konzumovať dlhodobo ani pravidelne, keďže takýto detox zaťažuje pečeň a obličky.