Trávite tieto dni v záhrade?

Trávite tieto dni v záhrade?

Pozor na parazity!

Mnohí z nás trávia tieto dni v záhradách. A je to tak skvelé! Netreba však zabúdať, že aj vo vlastnej záhrade musíte dodržiavať hygienické opatrenia. Ak ste v nej sami a v blízkosti menšej ako 5 metrov sa nachádza iba vaša rodina, nemusíte sa chrániť rúškom. Na čo si však treba dať pozor? Ako spoznáte, že môžete mať parazity, ako sa proti nim chrániť a kde vlastne v záhrade číhajú?

Parazity sú drobné organizmy, ktoré sa v hojnom počte vyskytujú najmä v miestach, na ktoré sa dostane mačka, pes, ale aj rôzne druhy vtáctva. Nakaziť vás môže aj iný človek, napr. mrľami, ak nedodržiava hygienické štandardy.

Črevné parazity do tela dostanú aj v potravinách, ktoré neboli dostatočne tepelne upravené. Napr. v surovom mäse, keď si užívate tatarák z neovereného zdroja, sushi z neovereného zdroja. Ďalej pri čistení mačacích toaliet pri kontakte s mačacími výkalmi (toxoplazmóza). Stačí, že máte ranku na koži a nepoužívate rukavice. Nakaziť sa môžete tiež psími výkalmi (hlísta).

A čo teda robiť pri práci v záhrade

– pri práci v záhrade, pri manipulácií s pôdou alebo záhradnými nástrojmi nikdy nič nekonzumujte

– ak sa vo vašej záhrade potulujú mačky či iné zvieratá, používajte pri práci rukavice, každú zeleninu a ovocie dôkladne umyte, pokojne aj saponátom určeným na umývanie zeleniny

– nechty si ostrihajte nakrátko, ak ich ešte ostrihané nemáte z dôvodu epidémie, odstráňte nečistoty spod nechtov, vydezinfikujte drobné ranky a ruky si ošetrite krémom, ideálne hydratačným.

Liečba parazitov patrí do rúk lekára. Diagnostikovať ju vie zo vzoriek stolice. Upozorniť vás na napadnutie parazitmi môzu príznaky ako pri jarnej únave. Parazity sa prejavujú sa bolesťami hlavy, zápchou, tráviacimi ťažkosťami spojenými s nafukovaním či kožnými problémami podobnými kontaktnej alergií. Každú tehotnú ženu preventívne na toxoplazmózu testuje gynekológ, keďže toto ochorenie môže spôsobiť potrat alebo iné závažné poruchy tehotenstva. Naše staré mamy bojovali s parazitmi prírodnými metódami. Ak máte pochybnosti, resp. máte príznaky a neviete, či môžete byť chorý a nechcete v súčasnosti navštevovať lekára, nasaďte si napr. cesnakovú kúru – konzumujte niekoľko strúčikov cesnaku denne, ktorý má antiparazitné účinky, prípadne siahnite po cesnaku medveďom. Dajte však pozor na predávkovanie, keďže cesnak aj veľmi účinne znižuje krvný tlak.

A čo teda robiť pri práci v záhrade
Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku