Kompostovanie s dážďovkami si zamilujete

Poznáte vermikompostér?

Kompostovanie s dážďovkami si zamilujete

Kalifornské dážďovky, teda špeciálny druh dážďoviek, ktorý rozkladá kuchynský odpad a dokáže žiť v stiesnených podmienkach kompostéra, sú skvelé pomocníčky. Dokážu z nepotrebného odpadu urobiť žiadané hnojivo, ktoré vám zabezpečí krajšie izbovky či bohatšiu úrodu na balkóne. Skúsite to?

Kam by ste mali umiestniť kompostér?

Vermikompostér môžete umiestniť do garáže, dielne, na balkón, terasu, do chodby či kuchyne. Základom je len správna teplota – od 18 do 25 stupňov, čiže bežná izbová teplota bude dostačujúca. Dôležité je nedávať ho k zdrojom tepla – napr. k rúre, dážďovky totiž pri teplotách nad 32 stupňov hynú. Neznášajú tiež teploty pod bodom mrazu.

Na kompostovanie v domácnosti je ideálna kalifornská dážďovka eisenia andrei. Má rada vyššiu teplotu, hodí sa preto do kuchyne, rýchlo sa rozmnožuje a spracováva organické zvyšky veľmi efektívne. Koľko ich budete potrebovať? Pri štvorčelnnej rodine v prípade, že varíte alebo aspoň doma jete každý deň, rátajte s približne 500 gramami dážďoviek. Tie potrebujú denne približne štvrť kilogramu organických zvyškov na kŕmenie.

V čom dážďovky bývajú?

Vo vermikompostéri. Môžete si ho vyrobiť, napríklad na youtube nájdete stovky návodov, alebo zakúpiť na e-shope či v kamennej predajni (záhradkárske potreby, domáce potreby, rôzne bezobalové obchodíky. Do vermikompostéru naservírujte dážďovkám podstielku z opadaného lístia, trávy, kokosového vlákna či kartónu. Podstielka by mala byť mierne vlhká tak, aby keď ju stlačíte, objavilo sa pár kvapiek vody medzi prstami. Dážďovky nesmú byť v suchom prostredí.

Na 500 gramov dážďoviek je odporúčaná denná dávka 250 až 500 g. Suroviny by nemali byť úplne čerstvé, preto ich nechajte odstáť vo vhodnej nádobe na zber kuchynského odpadu.

Ešte predtým ich však posekajte na kúsky menšie ako 5 cm. Po premiestnaní do vermikompostéra zvyšky dôkladne zahrabte do podstielky. Snažte sa dážďovky nekŕmiť každý deň. Ak ich nenakŕmite aj 30 dní, nič sa nestane.

Čo dážďovkám chutí?

zeleninové a ovocné zvyšky

čajové vrecúška

kávová usadenina

vaječné škrupiny

Obmedzene:

citrusy a exotické ovocie

Toto nesmú:

všetko, čo nepatrí do bežného kompostu +

kôstky

mäso a kosti, živočíšne produkty

mliečne výrobky, priemyselne spracovávané potraviny

olej, masť a iné tuky

vermikompostér
0 0 hlasov
Hodnotenie článku